WPŁYW MOWY CIAŁA NA WRAŻENIE PRACODAWCY – WARSZTATY W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ

 

O wpływie mowy ciała na wrażenie pracodawcy uczyła się 1 marca b.r młodzież podczas zajęć grupowych z doradcą zawodowym Zofią Nikodem. Tematyka warsztatów z osobami poszukującymi zatrudnienia sprowadziła się do powiedzenia „jak Cię widzą, tak o Tobie myślą”.

Ćwiczenia aktywizujące wykonane przez młodzież, np. obrazek oraz odgadywanie haseł (znane przysłowia i powiedzenia) pozwoliły na zrozumienie w jaki sposób „mowa ciała” wpływa na fakt, czy jesteśmy postrzegani jako osoby niepewne czy niespokojne i zestresowane, agresywne czy uległe lub – i to jest pożądane- jako przyjazne. Na to mają wpływ nasze oczy, twarz i głowa, ręce i ramiona, pozycja ciała, głos i jego barwa dystans fizyczny.

Na pierwszym spotkaniu bardzo ważna jest mowa ciała. Lekki naturalny uśmiech może pomóc nam w pozyskaniu sympatii odbiorcy. Wiele mówi postawa – wskazane jest lekkie pochylenie w kierunku naszego rozmówcy, które świadczy o naszym zainteresowaniu nim. Należy unikać krzyżowania rąk czy nóg, nadmiernej gestykulacji i robienia min, albo wiercenia się na krześle. Również kontakt wzrokowy jest oznaką grzeczności i uwagi. Pozwala także zauważyć niewerbalne sygnały wysyłane przez rozmówcę. Według specjalistów kontakt wzrokowy powinien się utrzymywać nawet przez dwie trzecie czasu trwania rozmowy.

 

Fot. 1. Rozmowa o sposobach komunikacji

 

Fot. 2. Wypracowywanie listy sposobów niewerbalnego porozumiewania się

 

Fot. 3. Podczas odgadywania haseł „tłumaczonych ciałem”

 

Autor tekstu: Zofia Nikodem

Autor zdjęć: Zofia Nikodem, uczestniczka warsztatów