UCZESTNICY ŚWK OHP NA WYCIECZCE W MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO W CZARNOLESIE

7 maja 2019 r. 30-osobowa grupa młodzieży z 13-1 HP Skarżysko-Kamienna, 13-3 HP Kielce i OSiW Starachowice wzięła udział w wycieczce do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Wycieczkę zorganizowano w ramach realizacji programu wojewódzkiego pt. „Szlakiem literatów polskich”, którego celem jest przybliżenie sylwetek najsłynniejszych polskich pisarzy i poetów, poznanie ich biografii oraz twórczości.

Podczas wycieczki młodzież OHP zwiedziła zabytkowy i niezwykle urokliwy dworek Jana Kochanowskiego – jednego z najsłynniejszych poetów renesansowych. Każdy z uczestników miał możliwość przyjrzenia się z bliska XVI-wiecznym pamiątkom z okresu życia poety z Czarnolasu. Poszczególne elementy biografii, o których wspominał przewodnik wycieczki miały swoje odzwierciedlenie w gobelinach, umieszczonych na ścianach komnat dworskich. Tam również znajdowały się cytaty i fragmenty fraszek, pieśni i trenów, w których każdy z uczestników wycieczki mógł znaleźć przesłanie dla siebie.  Po zakończeniu zwiedzania młodzież miała okazję spacerować wzdłuż alejek pięknego parku znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie dworku. Tutaj znajdował się magiczny kamień  – według legendy każdy kto na nim usiadł miał otrzymać dar natchnienia poetyckiego i w przyszłości zostać poetą. Wielu uczestników OHP skorzystało z tej możliwości, uwieczniając ten moment na fotografiach. Ostatnim punktem programu wycieczki było ognisko integracyjne połączone ze wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Wycieczka edukacyjna do Muzeum Jana Kochanowskiego to tylko jeden z elementów programu edukacyjnego pt. „Szlakiem literatów polskich”. Młodzież uczestniczyła już w zajęciach z wychowawcami, podczas których poznała twórczość Adama Mickiewicza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta i innych znakomitych polskich literatów. W kwietniu uczestnicy OHP wzięli aktywny udział w obchodach Dnia Książki, podczas których na terenie jednostek opiekuńczo-wychowawczych zorganizowano akcję „Second book” (in. wielka wymiana książkowa) oraz akcję bookcrossing („uwalniania książek” polegająca na pozostawieniu przeczytanych książek w miejscach publicznych). Kolejnym etapem realizacji programu pt. „Szlakiem literatów polskich” będzie udział w konkursie wojewódzkim im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, którego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał za patrona 2019 roku.

Autor tekstu i zdjęć: Izabela Sabat