STAŻE ZAWODOWE W PORTUGALII

 

W dniach od 24 kwietnia do 5 maja, młodzież Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach w ramach projektu „Zdobywamy umiejętności zawodowe w krajach europejskich” przebywała na stażu zagranicznym w Portugalii. Praktyki odbywały się w mieście Esposende. Organizacją pośredniczącą w zorganizowaniu pobytu oraz miejsc praktyk była Euromob. Projekt koordynowała ze strony organizacji pośredniczącej – Dominika Wożnicka.

W praktykach uczestniczyło 16 osób: 8 kucharzy oraz 8 monterów robót wykończeniowych w budownictwie. W pierwszym dniu pobytu uczestnicy zostali przedstawieni w firmach budowlanych i restauracjach oraz podpisali porozumienia o programie stażu. Odbyły się również pierwsze zajęcia z języka portugalskiego, potrzebne w w codziennej komunikacji.

Kucharze pracowali w restauracjach – Foz do Cavado, Casa Sale, Takeat, A Industria, O Pombo. Była to praca jednozmianowa. Uczestnicy pomagali w przygotowywaniu potraw na lunch. Dla Portugalczyków szczególne znaczenie ma pora spożywania posiłków. Śniadanie w całej Portugalii jada się najpóźniej o godzinie 10.00, zazwyczaj w ulubionej kawiarni w mieście, w drodze do pracy. Obiad podawany jest między godziną 12.00 a 14.30, najczęściej w restauracji znajdującej się blisko miejsca pracy. Wtedy też, jak podkreślali stażyści – kucharze jest bardzo duży ruch. Kiedy pora obiadowa się kończy, większość restauracji jest zamykana i pozostaje nieczynna do kolacji. Kuchnia portugalska jest bardzo różnorodna, od ryb poczynając (dorsz na pierwszym miejscu, uważany za przysmak i potrawę narodową), po drób, mięso wieprzowe, wołowinę. Jedną z najbardziej popularnych zup jest caldo verde, przyrządzana z zielonej, karbowanej portugalskiej kapusty jest to rodzaj kapuśniaku. Zazwyczaj tą zupę podaje się przed daniem głównym. W kuchni króluje oliwa z oliwek na której przyrządzane są wszystkie potrawy. Każdy posiłek kończy się zazwyczaj malutką filiżanką kawy pingo, w której mleko zastępuje się mleczną pianką. Uczestnicy staży poznali specyfikę kuchni portugalskiej a opiekunowie w miejscach praktyk, służyli im radą i udzielali fachowych porad.

Stażyści w zawodzie montery zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie pracowali w dwóch firmach budowlanych: Alfaiateais Lda, Jose Patrao e Filhos Lda wykonywali prace wykończeniowe w remontowanych przez firmy budynkach. Były to pierwsze doświadczenia zawodowe, bezpośrednio na budowie. Nie zawsze było łatwo ale wszyscy pozytywnie zostali ocenieni przez mentorów staży. Nowe doświadczenia zawodowe zostały potwierdzone certyfikatem od organizacji przyjmującej oraz od organizacji pośredniczącej. Młodzież uczestniczyła także w kursie języka portugalskiego. Bardzo pożyteczne okazały się poznane zwroty oraz słownictwo. Staż w Portugalii oprócz nabycia umiejętności zawodowych stworzył możliwość doskonalenia języka angielskiego.

Staż zagraniczny to również poznawanie kultury, historii, życia codziennego mieszkańców regionu w którym się przebywa. W czasie wolnym młodzież mogła poznać życie Portugalczyków. Są to niezwykle sympatyczni, serdeczni, skorzy do pomocy ludzie.

W czasie wolnym zwiedziliśmy Porto – drugie co do wielkości miasto Portugalii. W czasie wycieczki spacerowaliśmy główną ulicą Rua Santa Catarina oraz po centrum historycznym. Dużą atrakcją był rejs statkiem po rzece Douro oraz wizyta w winiarni słynnego wina Porto.

Odwiedziliśmy także miejsce maryjnego kultu religijnego Fatimę. Jest to miejsce pielgrzymek z całego świata. Cieszymy się, że właśnie w zbliżające się stulecie Objawień fatimskich (13.05.2017) było nam dane przebywać w takim miejscu. W drodze powrotnej zwiedziliśmy portugalską Wenecję – Avejro. Jest to historyczne miasteczko u ujścia rzeki Vołga, która wpływa do Oceanu Atlantyckiego. Po rzece niczym w Wenecji pływają gondole.Miasto słynie z naturalnej soli oceanicznej, która nadal jest pozyskiwana tradycyjną metodą oraz z pozyskiwania wodorostów.

W czasie dwutygodniowego pobytu uczestnicy zdobyli nowe umiejętności zawodowe, poznali podstawy języka portugalskiego, wzbogacili język angielski. Te nowe doświadczenia zawodowe młodych osób na europejskim rynku pracy zwiększą szanse na zatrudnienie młodzieży. Była to również lekcja samodzielności, odpowiedzialności i tolerancji. Opiekę nad młodzieżą w czasie praktyk sprawowała Lucyna Prokop – koordynator projektu. Językowo wspierała młodzież Renata Gil-Gonciarz – nauczyciel języka angielskiego.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

Fot. 1. Uczestnicy stażu

Fot. 2-6. W czasie pracy

Fot. 7-8. W czasie wolnym

Fot. 9. Z certyfikatami

Autor tekstu i zdjęć: Lucyna Prokop