Rocznica napaści Sowietów na Polskę

            Grupa uczestników OSiW OHP w Starachowicach z klas I fryzjer i mechanik uczciła pamięć ofiar II wojny światowej, zamordowanych na wschodzie przez reżim stalinowski. Było wśród nich wielu mieszkańców powiatu starachowickiego, którzy w bestialski sposób zostali zabici strzałem w tył głowy w Katyniu, Twerze i Bykowni.

Kilkumetrowy krzyż – pomnik, usytułowany na obrzeżach Parku Miejskiego w Starachowicach poświęcony jest ofiarom ludobójstwa w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, Kozielsku oraz  dziesiątkom tysięcy Polaków deportowanych z ziem wschodnich na Syberię, którym nigdy nie było dane wrócić do ojczyzny.

Zbrodnia katyńska  była ukrywana przez wiele lat po wojnie przez Związek Radziecki . Dopiero w 1990 roku władze rosyjskie przyznały, że popełniło ją NKWD. Dziś historia zatacza złowieszcze koło, dając dowody zbrodni o podobnym wymiarze popełnianych przez Rosjan na narodzie ukraińskim w Buczy, Irpieniu, Charkowie czy w Mariupolu. Minęły 82 lata od katyńskiego ludobójstwa a metody pragnienia dominacji Rosjan nad innymi narodami pozostają niezmienne.

        Pod Katyńskim krzyżem kadra ośrodka przypomniała młodzieży zbrodnie dokonane na narodzie Polskim w czasie II wojny światowej. Młodzież zapaliła symboliczne znicze świadczące o nieprzemijającej pamięci i ciągłości pokoleniowej. Młodzieży towarzyszyła kadra OSiW OHP – Magdalena Bębenek, Joanna Rychta i Maciej Górski.

Autor tekstu: Maciej Górski

Autor zdjęć: Magdalena Bębenek