Przedsiębiorczy – to ja!

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Niewątpliwą zaletą człowieka przedsiębiorczego jest umiejętność wykorzystania szans i możliwości, jakie pojawiają się w danej chwili w otoczeniu, a w efekcie przemienienia ich w sukces. Do najważniejszych cech charakteru, jakimi powinna się odznaczać osoba przedsiębiorcza, należą niewątpliwie: pracowitość, kreatywność, inwencja, odwaga i zdeterminowanie. Ponadto, przedsiębiorczość wiąże się również z umiejętnością podejmowania ryzyka, posiadaniem zdolności interpersonalnych oraz umiejętnością pracy w zespole. Osoba przedsiębiorcza musi umieć wyznaczać sobie określone cele i pewnie dążyć do ich realizacji. Powinna także posiadać zdolność rozwiązywania problemów i samodzielnego radzenia sobie w trudnych i skomplikowanych sytuacjach. Do ważnych cech osoby przedsiębiorczej należy również optymizm, który w dużym stopniu przyczynia się do rozwijania potrzeb edukacyjnych, zwiększania posiadanych umiejętności oraz kwalifikacji.

Uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Punkt Pośrednictwa Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniach 2,3 września dyskutowali o możliwościach, jakie niesie za sobą współczesny świat i szansach na rozwijanie własnej przedsiębiorczości. Wykonanie pierwszego kroku – wyjście z domu, kontakt z człowiekiem, który nam może pomóc, jest już sukcesem – szansa na zmianę własnego życia.

Beneficjenci ogólnopolskiego projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, wraz z doradcą zawodowym prowadzącym warsztaty – Lidią Żak, dyskutowali o szansach, jakie niesie podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zmiana sytuacji zawodowej często wiąże się z nabyciem nowych uprawnień, dzięki którym możliwe jest podjęcie określonej pracy. Nie bez znaczenia jest również mobilność zawodowa, oraz elastyczność w podejściu do nowych wyzwań.

Pośrednik pracy Anna Kaniewska zwracała uwagę na zbieżność proponowanych przez OHP kursów zawodowych z ofertami pracy. Przykłady zatrudnienia beneficjentów po zdobyciu kwalifikacji, lub uzupełnieniu wykształcenia, są najlepszym przykładem efektywności działań.

 

Fot. 1. Uczestnicy podczas warsztatów

 

Autor tekstu: Lidia Żak

Autor zdjęć: Anna Kaniewska