PROJEKT „NOWE PERSPEKTYWY” REALIZOWANY DLA WYŻSZEJ SZKOŁY BIZNESU I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

 

W dniu 28.12.2016 r. Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Kielcach zakończył realizację cyklu szkoleń w ramach projektu pt. „NOWE PERSPEKTYWY”. Projekt „NOWE PERSPEKTYWY” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany w ramach Osi Priorytetowej 9 Działania 9.1 Aktywna integracja zwiększająca szanse na zatrudnienie oraz ujęty w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Zleceniodawcą jest Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W terminie od 02.11. – 28.12.2016 r., w ramach powyższego projektu przeprowadzono 6 kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla 72 osób w następujących kwalifikacjach zawodowych:

– „Spawacz /MAG-135” dla 9 osób w wymiarze 200 godzin dydaktycznych (teoria + praktyka). Kurs zakończono egzaminem przeprowadzanym pod nadzorem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach i wydaniem certyfikatu spawacza wg wymogów normy europejskiej EN 287-1 lub EN 287-2,

– „Spawacz /TIG-141” dla 1 osoby w wymiarze 200 godzin dydaktycznych (teoria + praktyka). Kurs również zakończono egzaminem przeprowadzanym pod nadzorem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach i wydaniem certyfikatu spawacza wg wymogów normy europejskiej EN 287-1 lub EN 287-2,

– „Magazynier z programem magazynowym z obsługą kasy fiskalnej i wózka jezdniowego” w wymiarze 150 godzin (teoria + praktyka) dla 25 osób. Kurs zakończono egzaminem zewnętrznym przygotowującym uczestników do wykonywania zawodu Magazyniera z uprawnieniami do obsługi kasy fiskalnej i wózka jezdniowego UDT,

– „Pomoc kuchenna” w wymiarze 90 godzin (teoria + praktyka) dla 13 osób. Kurs zakończono egzaminem wewnętrznym, a jego uczestnicy otrzymali zaświadczenie MEN ukończenia kursu. Kurs umożliwi podjęcie pracy na stanowisku „Pomoc kuchenna”,

– „Florysta z obsługą kasy fiskalnej” w wymiarze 120 godzin (teoria + praktyka) dla 14 osób. Kurs zakończono egzaminem wewnętrznym, a jego uczestnicy otrzymali zaświadczenie MEN ukończenia kursu. Kurs przygotował uczestników do wykonywania zawodu Florysta z obsługą kasy fiskalnej,

– „Rękodzieło użytkowe z obsługą kasy fiskalnej” 120 godzin (teoria + praktyka) dla 10 osób. Kurs zakończono egzaminem wewnętrznym, a jego uczestnicy otrzymają zaświadczenie MEN ukończenia kursu zostali przygotowani do wykonywania zawodu Rękodzieło użytkowe z obsługą kasy fiskalnej.

Zajęcia w poszczególnych grupach tematycznych były prowadzone przez profesjonalną kadrę instruktorską wyłonioną na zasadach konkurencyjności ofert składanych do Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Kielcach wg najnowszych programów z zastosowaniem ciekawych metod dydaktycznych.

Wysoki poziom organizacyjny i programowy poszczególnych kursów uzyskał uznanie zarówno u uczestników kursów jak również u lidera projektu tj. Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Bardzo duże zaangażowanie wykazują uczestnicy kursów zrekrutowani spośród osób długotrwale bezrobotnych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Zajęcia praktyczne odbywają się w warsztatach, poligonach oraz pracowniach profesjonalnie przygotowanych do realizacji kursów zawodowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.

Systematyczne wizytowanie miejsc kursów oraz stały kontakt i współpraca Kierownika ROSZM z kadrą prowadzącą zajęcia oraz uczestnikami kursów jak również czynne uczestniczenie w komisjach egzaminacyjnych dały gwarancję planowanego przebiegu kursów wg wymogów stawianych przez programy realizowane w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Współpraca wielu osób przyczyniła się również do końcowego efektu i sukcesu, którym okazała się 97% zdawalność egzaminów końcowych kursów. Zdaniem władz Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży w Kielcach jest bardzo dobrym partnerem w realizacji przedsięwzięć szkoleniowych prowadzonych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Fot. 1-7.

 

Autor tekstu: Janusz Marszycki

Autor zdjęć: Robert Frączkiewicz