POZNAJEMY ZABYTKI PIŃCZOWA

 

22 września 2016 r. uczestnicy pierwszego rocznika pod opieką wychowawcy Jerzego Łaganowskiego udali się na pieszą wycieczkę szlakiem zabytków Pińczowa.

Pierwszym punktem naszej wędrówki był Cmentarz Wojenny urządzony w latach 1917-18. Pochowano tutaj 497 żołnierzy armii rosyjskiej, 432 austro-węgierskiej, 9 niemieckiej oraz są mogiły poległych w okresie II wojny światowej. W kaplicy zabytkowego cmentarza znajdują się tablice upamiętniające śmierć harcerzy z Pińczowskiego hufca Szarych Szeregów.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była kaplica Świętej Anny z 1600 r. według projektu słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego. Na wzgórzu obok kaplicy ulokowane są figury świętych z kresu XIX wieku.

Następnie udaliśmy się na sąsiednie wzgórze zamkowe na którym w średniowieczu stał zamek rodu Oleśnickich. Zburzony podczas potopu szwedzkiego. Do dzisiaj przetrwały tylko ruiny z dobrze zachowaną studnią zamkową i ziemnymi fortyfikacjami. Zobaczyliśmy dąb papieski zasadzony na wzgórzu przez leśników z Pińczowa. Drzewo pochodzi z żołędzi poświęconych przez Jana Pawła II.

Ostatnim etapem naszego zwiedzania był Pałac Wielopolskich wybudowany w stylu barokowo-klasycystycznym z przyległym ogrodem włoskim. Na chwilę przystanęliśmy przy pomniku Józefa Piłsudskiego – twórcy niepodległego państwa polskiego.

Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z Pińczowem, jego historią i zabytkami. Spacer po mieście cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników hufca z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji przygotowanej przez wychowawcę. Wkrótce zwiedzimy kolejne ciekawe miejsca regionu Ponidzia.

 

Fot. 1. Na cmentarzu wojennym

 

Fot. 2. Wejście na wzgórze Świętej Anny

 

Fot. 3. Podziwiamy panoramę Ponidzia

 

Fot. 4. Przy zabytkowych murach obronnych miasta

 

Fot. 5. Dąb papieski

 

Fot. 6. Na wzgórzu zamkowym

 

Fot. 7. Pałac Wielopolskich i popiersie Piłsudskiego

 

Autor tekstu i zdjęć: Jerzy Łaganowski