Delegacja młodzieży z OSiW OHP w Starachowicach z klasy I fryzjer z kierownik Agnieszką Kuś, wychowawcą Urszulą Majewską i instruktor Joanną Rychtą uczestniczyła w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji „Żołnierzy Niezłomnych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny po zakończeniu II wojny światowej. Po mszy w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych uczestnicy obejrzeli program artystyczny on – line w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej numer 9 imienia Partyzantów Ziemi Kieleckiej w Starachowicach. Po wzruszającym programie artystycznym delegacja Ośrodka OHP zapaliła znicz pamięci pod tablicą poświęconą niezłomnym.
Druga grupa młodzieży z klas I mechanik i kucharz wraz z wychowawcami Mieczysławem Rosińskim i Maciejem Górskim oraz instruktorem Markiem Pastuszko wyruszyła na pieszy rajd na Wykus – miejsca największego zgrupowania partyzanckiego Kielecczyzny. To tutaj przebywali żołnierze legendarnych oddziałów majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Po zakończeniu II wojny światowej wielu partyzantów nie złożyło broni, nie godząc się na kolejną okupację pod pozorem wolności i demokracji. Często alternatywą była walka lub więzienie, tortury czy kary śmierci. Nie tak miała wyglądać wolna Polska. Uczestnicy rajdu ze starachowickiego OHP symbolicznie złożyli hołd bohaterom idąc ich śladami i zapalając znicze. Na polanie przed partyzancką kapliczką Matki Boskiej Bolesnej uczestnicy rajdu wysłuchali gawędy wychowawców o losach partyzantów ziemi świętokrzyskiej, ze szczególnym podkreśleniem działalności pochodzącego ze Starachowic Antoniego Hedy „Szarego”, który rok po zakończeniu wojny uwolnił wielu towarzyszy broni z UB –ckiego więzienia w Kielcach podczas spektakularnej akcji w centrum miasta. Zmęczona wielokilometrową wędrówką grupa z wychowawcami wróciła do ośrodka z poczuciem spełnienia patriotycznego obowiązku.
Wieczorem społeczność internatu wysłuchała pięknego koncertu pt. „Młodzi Niezłomnym” jako kolejnej formy uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Autor tekstu: Maciej Górski
Autor zdjęć: Joanna Rychta, Urszula Majewska i Mieczysław Rosiński