
Zakończenie projektu „Staże zagraniczne dla młodzieży Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach”
W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, w dniu 5 września, odbyła się uroczystość zakończenia projektu „Staże zagraniczne dla młodzieży Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach”, realizowanego przez FRSE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach Programu Leonardo da Vinci, będącego częścią Programu Uczenie się przez całe życie. W projekcie wzięło udział 48 uczestników kształcących się w zawodach: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kucharz i fryzjer.
Na wstępie koordynator projektu - Lucyna Prokop krótko przypomniała cele i założenia zrealizowane podczas staży zagranicznych: nabycie nowych doświadczeń zawodowych, rozwój umiejętności językowych, wzmocnienie samodzielności i radzenia sobie w niecodziennych życiowych sytuacjach. Nadmieniła, że młodzież w czasie wolnym od pracy mogła poznać piękno, kulturę i historię: Niemiec, Włoch ( Sycylia), Hiszpanii. Następnie przedstawiciele poszczególnych grup zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne i podzielili się swoimi odczuciami na temat korzyści płynących z tego typu przedsięwzięć. Zachęcali kolegów z placówki do udziału w projektach, które dostarczyły im nowych doznań. W trakcie uroczystości uczestnicy ostatniej grupy odbywającej staż w Sewilli otrzymali dokumenty: europass-mobilność i certyfikaty potwierdzające nabycie umiejętności zawodowych i językowych.
Na koniec części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście: zastępca komendanta ŚWK OHP, Renata Wicha, kierownik działu projektów unijnych, Lucyna Brelska oraz dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr3 w Starachowicach, Mariusz Majewski. Wszyscy podkreślali jak ważne dla młodzieży w obecnych czasach są kontakty z zagranicą, poznanie wymagań europejskich pracodawców, poznanie miejsc pracy, ich wyposażenia, technologii pracy, podniesienie umiejetności językowych, nawiązanie kontaktów zawodowych. Pani komendant zwróciła uwagę, że obecny rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi wysokie wymagania i należy wierzyć, że udział w projektach pomoże sprostać tym wymaganiom.
W drugiej części wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez grupę kucharzy, którzy odbywali praktyki w sycylijskich restauracjach i przygotowali w oparciu o nabyte tam przepisy regionalne potrawy, które wszystkim wyśmienicie smakowały. Podczas słodkiego deseru prowadzone były luźne rozmowy, w których uczestnicy projektu dzielili się swoimi wspomnieniami z minionych pobytów.
Fot. 1. Kierownik OSiW, Lucyna Prokop otwiera uroczystość
Fot. 2. Zastępca Wojewódzkiego Komendanta, Renata Wicha, przemawia do młodzieży
Fot. 3. Prezentacje multimedialne
Fot. 4,5. Wręczanie certyfikatów
Fot. 6. W czasie degustacji potraw
Autor tekstu: Ela Kordecka
Autor zdjęć: Maciej Górski
|