
Wkroczenie Kadrówki do Kielc
Młodzież z 13-3 Hufca Pracy w Kielcach, 12 sierpnia, brała udział w uroczystościach odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na początku nastąpiło przywitanie około 700 uczestników 49 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Kadrówka wyruszyła z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia. Trasa wiodła historycznym szlakiem legionistów Józefa Piłsudskiego. Pierwsza Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej, dała ona początek Legionom Polskim. Historia marszu na trasie z Krakowa do Kielc sięga 1924 roku. Po wojnie tradycja powróciła w 1981 roku
Kadrówka przemaszerowała na cmentarz wojskowy przy ul. Ściegiennego w Kielcach, gdzie odbył się apel i złożenie kwiatów na grobach poległych Legionistów oraz żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej. Ułani na koniach poprowadzili marsz przed figurę Najświętszej Marii Panny. Tam 100 lat temu kielczanie czekali na marszałka Józefa Piłsudskiego i jego oddział. Pod figurą Komendant Marszu złożył meldunek prezydentowi Kielc o wkroczeniu Kadrówki. Następnie Kadrówka przeszła od figury na Pl. Wolności. Im bliżej centrum, tym Kadrówkę witało coraz więcej osób stojących wzdłuż trasy przemarszu.
Na Placu Wolności rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, z udziałem rodziny Marszałka, władz państwowych, wojskowych, samorządowych oraz rodzin legionistów. Pomnik został odsłonięty w 100 rocznicę wkroczenia do Kielc I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Patronat honorowy nad uroczystościami objęła Pani Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie, Ryszardzie Kaczorowskim. Pod pomnikiem złożono także urnę z ziemią z miejsc największych bitew stoczonych przez polskich żołnierzy.
Odbył się także apel poległych, wręczone zostały odznaki i nagrody marszowe. Taka żywa lekcja historii na długo pozostanie w sercach i umysłach uczestników.
Fot. 1. Uroczystości na cmentarzu wojskowym
Fot. 2-4. Przemarsz uczestników
Fot. 5-7. Uroczystości na Placu Wolności
Fot. 8. Po zakończonych uroczystościach, zdjęcie uczestników OHP pod pomnikiem
Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Górczyńska-Bojar
|