OCHOTNICZE HUFCE PRACY
ŚWIĘTOKRZYSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA
                         
Świętokrzyska WK OHP  
ul. Wrzosowa 44  
25-211 Kielce  

tel./fax: (041) 200 17 50  
(041) 200 17 60  



 
Aktualności Przetargi Biuletyn Kontakt Partnerzy Strona główna






Spotkanie z osobami niesłyszącymi

„Ludzie którzy nie słyszą mogą wszystko - z wyjątkiem słyszenia”
Autorem tych słów jest Irwing King Jordan, pierwszy niesłyszący rektor Uniwersytetu Gallaudeta, jednej z uczelni wyższych gdzie językiem wykładowym jest język migowy.

11 czerwca 2014r. w Młodzieżowe Biuro Pracy w Kielcach zorganizowało spotkanie z grupą młodzieży słabosłyszącej w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach.

Pośrednicy pracy przedstawili działalność OHP. Młodzież z pomocą wychowawców wypełniła ankiety poszukującego pracy, zapoznała się z aktualnymi ofertami pracy, a także skorzystała z ulotek informacyjnych dotyczących rynku pracy. Młodzieżowe Biuro Pracy w Kielcach już od kliku lat organizuje tego typu spotkania z młodzieżą niesłyszącą, która zawsze wykazuje dużą chęć współpracy z pośrednikami pracy.

Poruszanie się po współczesnym rynku często bywa trudne dla osób które nie mają żadnych ograniczeń, tym bardziej na róże bariery napotykają osoby niepełnosprawne. Zdarza się, że postrzegani są jako pracownicy mniej efektywni, co podważa ich poczucie wartości i wiary w swoje możliwości. Dlatego też praca zawodowa jest niezwykle ważna dla własnej samooceny. Osoby niesłyszące i słabosłyszące mogą pracować w bardzo wielu zawodach. Niemniej w społeczeństwie istnieje opinia że idealne profesje dla tych osób związane są z pracami fizycznymi, jak np. krawiec, stolarz. Należałoby zmienić ten sposób myślenia idąc wzorem np. społeczeństwa amerykańskiego, gdzie istnieje wiele prestiżowych zawodów, które wykonują osoby niepełnosprawne słuchowo takich jak: prawnik, lekarz, naukowiec, osoba duchowna, strażak, agent, aktor czy sportowiec.

Polscy pracodawcy coraz częściej zaczynają rozumieć korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych. Pracownik taki wykonuje swoje obowiązki równie dobrze jak osoba sprawna, a dodatkowo PFRON finansuje znaczną część zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.


Fot. 1. Spotkanie z młodzieżą niesłyszącą rozpoczął pośrednik pracy MBP i posługujący się językiem migowym wychowawca




Autor tekstu i zdjęć: Alina Kwiatkowska, Jolanta Wajs



Informacje o ŚWK OHP
  Wojewódzka Komenda OHP
  Działalność
  Nasze jednostki
  Rekrutacja
  Absolwenci OHP
  Refundacja
  Projekty EFS
  Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
  Praca
  Ogłoszenia
  Komenda Główna OHP
Serwisy powiązane z OHP
  Wojewódzkie Komendy OHP
  Centra Kształcenia i Wychowania
  OHP dla Szkoły
Ministerstwa Rządu RP
  Ministerstwo Edukacji Narodowej
  MPiPS
  MRR
Użyteczne linki
  Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
  Urząd Marszałkowski w Kielcach
  Urząd Miasta Kielce
  Miejski Urząd Pracy
  Powiatowy Urząd Pracy
  Wojewódzki Urząd Pracy
  Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych
  Portal Funduszy Strukturalnych
  Europejski Fundusz Społeczny
  EURES
  EURODESK
  EUROPASS
  PNWM














  swietokrzyska@ohp.pl