
Kwalifikacje po europejsku
W hotelu Tęczowy Młyn, w Kielcach,w dniach 7 i 8 kwietnia. odbyło się seminariumdla doradców zawodowych i szkolnych, dotyczące zintegrowanego systemu kwalifikacjiw ramach projektu systemowego „Budowa krajowego systemu kwalifikacji - pilotażowe wdrożenie krajowego systemu kwalifikacji oraz kampania informacyjna dotycząca jego funkcjonowania”. Organizatorem był Instytut Badań Edukacyjnych z Warszawy.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Kielcach: Agnieszka Serek - lider Klubu Pracy w Mniowie i Elżbieta Ścióg- doradca zawodowy buskiego MCK.
Celem seminarium było zapoznanie doradców zawodowych i szkolnych
z założeniami zintegrowanego systemu kwalifikacji. Zostały zaprezentowane korzyści wynikające z wdrożenia Polskiej Ramy Kwalifikacji dla osób uczących się i rynku pracy. Podczas spotkania odbywały się liczne ćwiczenia i wykłady. Dyskutowano na temat nowych narzędzi pracy doradców zawodowych i szkolnych w oparciu o rozwiązania krajowego systemu kwalifikacji, w tym walidację oraz akumulację i przenoszenie osiągnięć.
Projekt PRK nie tylko umożliwia lepsze dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, a co za tym idzie wzrost mobilności pracowników i promowanie uczenia się przez całe życie, ale przede wszystkim pozwala na porównywanie kwalifikacji nabywanych przez osoby z krajów UE oraz wewnątrz danego kraju. Dlatego szczególnie ważny staje się rezultat uczenia się, natomiast przestaje mieć znaczenie fakt, czy dana kwalifikacja została nabyta w systemie formalnym, poza formalnym czy też nieformalnym np. poprzez praktykę. W efekcie, uczący się mogą lepiej i szybciej osiągać taki poziom kwalifikacji, jaki jest zgodny z ich aspiracjami oraz możliwościami.
Fot. 1. Kamila Pawłowska - Trenerka prowadząca seminarium
Fot. 2. Agnieszka Serek podczas prezentowania efektów uczenia się jako składników kwalifikacji
Fot. Praca w grupach
Autor tekstu: Elżbieta Ścióg, Agnieszka Serek
Autor zdjęć: Elżbieta Ścióg, Agnieszka Serek
|