
Pamięć ofiar Holokaustu
„(...)Holocaust przewyższył pod każdym względem wcześniej przekazane i utracone w pamięci wyobrażenia o złu” Zygmunt Bauman Nowoczesność i zagłada
27 stycznia uczestnicy 13-1 ŚHP w Jędrzejowie, obchodząc 69 rocznicę wyzwolenia Auschwitz uczcili pamięć Ofiar Holokaustu. Holokaust, będąc wydarzeniem bez precedensu, podważył podstawy, na których opiera się nasza cywilizacja. Nazistowska ideologia antysemicka, propagowana przez partię nazistowską w Niemczech od lat 20-dziestych ubiegłego stulecia do kapitulacji w 1945 roku była oparta na pseudonaukowych mitach. Z całą pewnością Holokaust jest uniwersalnym ostrzeżeniem, które nakłada na nas szczególną odpowiedzialność.
W związku z tak ważnym wydarzeniem, nasza młodzież wzięła udział w akademii zorganizowanej w celu uczczenia pamięci ofiar Holokaustu. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji wygłoszonej przez wychowawcę Dawida Wojtasiaka, który przybliżył młodzieży historię tamtych czasów. Recytacja wierszy przez nasze uczestniczki, zmusiła młodzież do ponownego przemyślenia założeń na temat natury człowieka. Uroczystość o charakterze patriotycznym zakończyła projekcja filmu - „Ucieczka z Sobiboru”. Stworzył on młodzieży okazję do dyskusji o „zwykłych” ludziach, którzy znaleźli się w tamtej rzeczywistości - ich codziennym życiu. Jakakolwiek dyskusja na temat ofiar, sprawców lub tych, którzy biernie się przyglądali, musi zmierzać do zrozumienia ludzi uwikłanych w to wydarzenie, w którym objawiła się ludzka zdolność wyrządzania zła. Jednocześnie jednak miały miejsce niewiarygodne przypadki ludzkiej odwagi i okazywania współczucia. Nasze spotkania z tymi dwoma przeciwległymi krańcami natury człowieka, wymagają nieustannego konfrontowania się z własną etyką i postępowaniem.
 |
Fot. 1. Wykonanie gazetki okolicznościowej
Fot. 2,3,4. Akademia
Autor tekstu: Justyna Skrobot
Autor zdjęć: Dawid Wojtasiak, Anna Blicharska
|