OCHOTNICZE HUFCE PRACY
ŚWIĘTOKRZYSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA
                         
Świętokrzyska WK OHP  
ul. Sienkiewicza 36  
25-507 Kielce  

tel./fax: (041) 343 13 54  
(041) 343 13 55  



 
Aktualności Przetargi Biuletyn Kontakt Partnerzy Strona główna






AUTORSKI PROGRAM „STOP CTYBERPRZEMOCY”

W Ochotniczym Hufcu Pracy 13-7 w Pińczowie, został zrealizowany autorski program „STOP CYBERPRZEMOCY”. Zajęcia zostały przeprowadzone w formie pogadanek, prelekcji, filmów edukacyjnych i zajęć plastycznych.

Uczestnicy Hufca Pracy w Pińczowie wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym, poprowadzonym przez dzielnicowego, młodszego aspiranta Damiana Stefańca z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie.

Prelekcja miała na celu edukację prawną młodzieży w zakresie „ cyberprzemocy w sieci ”. Podczas zajęć dzielnicowy bardzo szczegółowo omówił wątek „mobingu elektronicznego ” , zniesławienia,, znieważania, włamań do sieci danych . Młodzież zdobyła wiedzę ,że każdy , kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję Art.304 paragraf 1 KPK.

Funkcjonariusz policji zdefiniował zjawisko cyberprzemocy jako przemoc wobec drugiej osoby z użyciem technologii komunikacyjnych i informacyjnych. Prowadzący uświadomił młodzież, że internet, poczta elektroniczna, serwisy społecznościowe i komunikatory są często wykorzystywane do straszenia, szantażowania, nękania lub rozsyłania kompromitujących filmików lub zdjęć innych osób.

W sieci dochodzi do licznych zachowań antyspołecznych, a przede wszystkim agresywnych, w których młodzi ludzie są nie tylko ofiarami, ale coraz częściej sprawcami. Pan Stefaniec przedstawił aspekt prawny przemocy w sieci oraz dał wiele cennych wskazówek jak przeciwdziałać temu zjawisku. Spotkanie miało charakter aktywny. Młodzież zadawała pytania, dotyczące poruszanych problemów, wywiązała się dyskusja .

Na zakończenie spotkania zaprezentowano film edukacyjny „W sieci” Zaproszony informatyk uświadomił młodzież, jakie zagrożenia niesie za sobą kontaktowanie się przez internet tj: uzależnienie od internetu, kradzież tożsamości użytkownika, oszustwa finansowe. Młodzież zapoznała się ze sposobami zabezpieczeń swoich danych osobowych. Prowadząca zajęcia poinformowała grupę, gdzie szukać pomocy i informacji w przypadku nadużyć w sieci internetowej

Kolejnym etapem projektu było wykonanie prac plastycznych różnymi technikami i gazetki przedstawiającej zjawisko cyberprzemocy. Wykonane prace zostały umieszczone w internacie oraz w szkole.


Fot. 1. Zajęcia z policjantem


Fot. 2. Wykonana gazetka


Fot. 3. Zajęcia plastyczne


Fot. 4. Nasze plakaty


Fot. 5. W pracowni informatycznej




Autor tekstu i zdjęć: Jerzy Łaganowski



Informacje o ŚWK OHP
  Kierownictwo
  Nasze jednostki
  Rekrutacja
  Absolwenci OHP
  Refundacja
  Projekty EFS
  Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
  Praca
  Ogłoszenia
  Komenda Główna OHP
Serwisy powiązane z OHP
  Wojewódzkie Komendy OHP
  Centra Kształcenia i Wychowania
  OHP dla Szkoły
Ministerstwa Rządu RP
  Ministerstwo Edukacji Narodowej
  MPiPS
  MRR
Użyteczne linki
  Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
  Urząd Marszałkowski w Kielcach
  Urząd Miasta Kielce
  Miejski Urząd Pracy
  Powiatowy Urząd Pracy
  Wojewódzki Urząd Pracy
  Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych
  Portal Funduszy Strukturalnych
  Europejski Fundusz Społeczny
  EURES
  EURODESK
  EUROPASS
  PNWM














  swietokrzyska@ohp.pl