OCHOTNICZE HUFCE PRACY
ŚWIĘTOKRZYSKA WOJEWÓDZKA KOMENDA
                         
Świętokrzyska WK OHP  
ul. Sienkiewicza 36  
25-507 Kielce  

tel./fax: (041) 343 13 54  
(041) 343 13 55  



 
Aktualności Przetargi Biuletyn Kontakt Partnerzy Strona główna







Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

„Nowe Perspektywy 2”: wycieczka do Warszawy

29 listopada, młodzież z Ochotniczego Hufca Pracy w Pińczowie, biorąca udział w ogólnopolskim projekcie „Nowe Perspektywy 2”, udała się na wycieczkę do Warszawy. Opiekunami grupy byli: komendant hufca, Fryderyk Wywiał oraz wychowawcy Martyna i Jerzy Łaganowscy.

Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. Uwagę grupy zwróciły historyczne działa i wozy bojowe oraz liczne samoloty. Chłopcy od razu rozpoznali czołg lekki Renault FT-12, który brał udział w defiladzie 11 listopada na Placu Zwycięstwa. Na szczególną uwagę zasługiwały sale z orężem średniowiecznym, z czasów formowania się Państwa Polskiego. Nasi uczestnicy z zaciekawieniem oglądali eksponaty z czasów I i II wojny światowej. W sali z dotyczącej Powstania Warszawskiego mieli okazję zapoznać się z uzbrojeniem powstańców, ich mundurami oraz z najprostszym wyposażeniem żołnierskim , niezbędnym na polu walki. Z zaciekawieniem oglądali eksponaty i obrazy z naszego regionu. Wszystkim bardzo podobał się obraz przedstawiający oddział legendarnego majora Jana Piwnika „Ponurego” z Gór Świętokrzyskich.

Kolejnym miejscem, które młodzież odwiedziła, było Centrum Nauki Kopernik przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Na samym początku uwagę przyciągnęło „wahadło Foucaulta”. Jest to ogromna kula poruszająca się w stałej płaszczyźnie, a Ziemia pod nią się obraca. Kołysząca się kula wahadła zbija coraz to nowe słupki ustawione dookoła. To dowód na to, że Ziemia się kręci.

Spacer edukacyjny w pracowni robotycznej pozwolił zrozumieć młodzieży czym zajmuje się robotyka oraz jakie są różnice pomiędzy sygnałem analogowym i cyfrowym. Zobaczyli również robota zbudowanego z klocków lego. Uczestnicy chętnie, brali udział w eksperymentach i doświadczeniach. Każdy znalazł coś dla siebie.

Zakończeniem wizyty w centrum, była w projekcja filmu 3 D pt. „Trzeci wymiar życia”.

Projekt „Nowe Perspektywy 2” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Fot. 1. Nasza grupa


Fot. 2. Jedna z atrakcji - lekki czołg Renault Ft-12


Fot. 3. Zwiedzanie muzeum


Fot. 4. Przy legendarnym polskim motocyklu - Sokół


Fot. 5. Obraz przedstawiający oddział „Ponurego”


Fot. 6. W Centrum Nauki Kopernik


Fot. 7. Wahadło Foucaulta


Fot. 8,9. Nauka poprzez doświadczenie




Autor tekstu i zdjęć: Martyna i Jerzy Łaganowscy



Informacje o ŚWK OHP
  Kierownictwo
  Nasze jednostki
  Rekrutacja
  Absolwenci OHP
  Refundacja
  Projekty EFS
  Mobilne Centrum Informacji Zawodowej
  Praca
  Ogłoszenia
  Komenda Główna OHP
Serwisy powiązane z OHP
  Wojewódzkie Komendy OHP
  Centra Kształcenia i Wychowania
  OHP dla Szkoły
Ministerstwa Rządu RP
  Ministerstwo Edukacji Narodowej
  MPiPS
  MRR
Użyteczne linki
  Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
  Urząd Marszałkowski w Kielcach
  Urząd Miasta Kielce
  Miejski Urząd Pracy
  Powiatowy Urząd Pracy
  Wojewódzki Urząd Pracy
  Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych
  Portal Funduszy Strukturalnych
  Europejski Fundusz Społeczny
  EURES
  EURODESK
  EUROPASS
  PNWM














  swietokrzyska@ohp.pl