Szlak Powstańców Styczniowych osiągnął w Starachowicach „metę”
26 czerwca, grupa uczestników programu autorskiego wychowawcy Macieja Górskiego uczestniczyła w ostatnim rajdzie rowerowym „Szlakiem Powstańców Styczniowych”. Tym razem grupa z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach dołączyła do rajdu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Gminę Starachowice po Ziemi Starachowickiej w 150 rocznicę Powstania Styczniowego w ramach projektu „Śladami Langiewicza, Czachowskiego i Kality-Rębajły”.
Współorganizatorem imprezy było Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach własnego programu „Patriotyzm jutra”. Koordynatorem rajdu był Piotr Ambroszczyk
z Urzędu Miasta, zaś komandorem, znany w mieście społecznik, Jacek Tarnowski. Impreza miejska znakomicie wkomponowała się w zakończenie programu realizowanego w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Starachowicach od trzech miesięcy. Grupa rowerzystów w odblaskowych kamizelkach ruszyła do Wąchocka z zamiarem dotarcia przez Rataje na polanę Langiewicza w Lasach Siekierskich. Niestety, po raz pierwszy ulewny deszcz na szlaku pokrzyżował plany organizatora. Przymusowy postój zmusił do zawrócenia z trasy, aby wziąć udział w zakończeniu imprezy nad zalewem Lubianka w Starachowicach. Na mecie młodzież wysłuchała powstańczej gawędy komandora rajdu Jacka Tarnowskiego oraz posiliła się pieczonymi kiełbaskami i napojami. Zmęczona, zadowolona i pełna wrażeń wróciła do Ośrodka.
Program „Szlakiem Powstańców Styczniowych” realizowany w OSiW OHP
w Starachowicach, w opinii wychowawców i uczestników, był bardzo atrakcyjny, uczył patriotyzmu i wychowywał. Młodzież swą postawą i zaangażowaniem udowodniła, iż mitem jest jej brak zainteresowania historią i tradycją, że kształtowanie postawy patriotycznej jest niezwykle trudne. Program udowodnił, że można to skutecznie robić i dziś, jednak formy
i metody winny być dla młodzieży atrakcyjne i nowatorskie. Takie na przykład, jakie znalazły się w programie, w którym kształtowanie patriotyzmu „w małej ojczyźnie” połączono ze sportem, rekreacją i turystyką, co przyniosło doskonały efekt. Z autorem Maciejem Górskim, program realizowała pedagog Ośrodka Ela Kordecka, przy pomocy wychowawców: Michała Zdyba i Mieczysława Rosińskiego.
Fot. 1. Na trasie za Ratajami
Fot. 2. W obozowisku nad Lubianką witał nas komandor rajdu Jacek Tarnowski
Fot. 3. Przerwa na posiłek
Fot. 4. W zrekonstruowanych powstańczych szałasach
Fot. 5. Znaleziono nawet obozowe naczynia
Fot. 6. Prowadzący program przed obozowym szałasem
Fot. 7. Do końca wisiały nad nami czarne chmury
Fot. 8. Rocznicowy emblemat na kamizelce Kamila
Autor tekstu i zdjęć: Maciej Górski
|