Zwiedzamy obóz zagłady - Auschwitz-Birkenau
Historię obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu poznała grupa młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach. 25 czerwca uczestnicy, wraz z opiekunami: Elą Kordecką i Urszulą Majewską, zwiedzali obóz zagłady hitlerowskiej Auschwitz-Birkenau.
KL Auschwitz dla całego świata jest symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Został on ustanowiony przez Niemców w 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, polskiego miasta, które zostało włączone do III Rzeszy przez nazistów. Jego nazwa została zmieniona na Auschwitz i stała się również określeniem obozu Konzentrationslager Auschwitz. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu był fakt, że masowe aresztowania Polaków rosły poza możliwości „lokalowe” istniejących więzień.
Poprzez poznawanie historii obozów koncentracyjnych budujemy w młodym pokoleniu pamięć i szacunek zarówno dla ludzi, którzy zginęli jak i dla tych, którzy to prawdziwe piekło na ziemi przetrwali. Wraz z przewodnikiem przewędrowaliśmy przez cały okres istnienia obozu od momentu założenia, aż po moment wyzwolenia go przez armię radziecką. Oczami wyobraźni i dzięki zachowanym pamiątkom myśleliśmy o ludziach, którzy musieli tu być, żyć pracować i umierać. Słuchaliśmy wszystkich informacji przekazywanych w niezwykle ciekawy sposób z dużą uwagą i skupieniem. Jest to kolejna lekcja, która uświadamia, że wojna w każdym wydaniu to najgorsze zło, które ludzkość gotuje sobie sama. Jest to bardzo smutna i bolesna obserwacja.
Fot. 1. Rozpoczynamy zwiedzanie Auschwitz
Fot. 2. Brama wejściowa do obozu
Fot. 3. W trakcie zwiedzania
Fot. 4. W jednej z sal pamięci
Fot. 5. Przekazywane informacje słuchamy z dużą uwagą
Autor tekstu: Ela Kordecka
Autor zdjęć: Urszula Majewska
|