Lipie pod Starachowicami - mała wieś o bogatej, powstańczej historii
13 maja, uczestnicy programu autorskiego „Szlakiem Powstańców Styczniowych” udali się, razem z wychowawcami Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, na kolejną wyprawę rowerową. Tym razem trasa wiodła do Lipia, gdzie miała miejsce trzydniowa bitwa oddziału pułkownika Kality „Rębajły” z Moskalami, w styczniu 1864 roku. Bitwa ta składała się z wielu potyczek partyzanckich w okolicach Lipia, Lubieni i Iłży.
O historii oddziału Karola Kality opowiedziała młodzieży nauczycielka języka polskiego w miejscowej szkole podstawowej, rodowita mieszkanka Lipia - Beata Majchrzyk. Po spotkaniu w klasie, pani Beata stała się naszym przewodnikiem po okolicy. Udała się z grupą pod powstańczy krzyż w Podłaziskach oraz pod pomnik ofiar cholery z XVIII wieku, choroby, która zdziesiątkowała mieszkańców osady.
Podczas wycieczki uczestnicy oddali symboliczny hołd powstańcom, poprzez zapalenie zniczy, chwilę refleksji i modlitwy. Udział w programie staje się dla wychowanków Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach niekonwencjonalną lekcją historii i patriotyzmu. Autora programu cieszy także fakt, iż przybliżanie historii regionu poprzez rowerowe i piesze eskapady tak bardzo podoba się młodzieży, że na poszczególne wycieczki brakuje rowerów, a chętnych jest coraz więcej. Z młodzieżą w wycieczce do Lipia uczestniczyli wychowawcy: Ela Kordecka, Michał Zdyb i autor programu - Maciej Górski.
Fot. 1. Początek trasy
Fot. 2. Trasa wiodła przez malownicze tereny wzdłuż kolei wąskotorowej
Fot. 3. Pod szkołą w Lipiu
Fot. 4. Wykład Beaty Majchrzak w szkole w Lipiu
Fot. 5. Zapalamy pod pomnikami symboliczne znicze
Fot. 6. Pomnik ofiar cholery
Fot. 7. Krzyż powstańczy w Lipiu Podłaziskach
Fot. 8. Na leśnym postoju
Fot. 9. Na ścieżce rowerowej z Lipia do Starachowic, trasa powrotna
Autor tekstu i zdjęć: Maciej Górski
|