MCK w Busku-Zdroju dla niepełnosprawnej młodzieży
4 kwietnia, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, doradca zawodowy z buskiego Młodzieżowego Centrum Kariery poprowadził warsztaty na temat technik rekrutacji. Uczestnikami warsztatów byli niepełnosprawni ruchowo uczniowie ostatnich klas technikum mechanicznego i liceum ogólnokształcącego.
Podczas zajęć dowiedzieli się, iż każda firma/instytucja stosuje własne metody rekrutacji, dlatego też do spotkania z pracodawcą zarówno w sprawie praktyk, stażu czy pracy powinni się dobrze przygotować. W czasie warsztatów, uczniowie dokonali autoanalizy
i identyfikacji swoich zasobów, które już niedługo przyjdzie im prezentować podczas spotkań z pracodawcami. To bardzo ważne ćwiczenie, ponieważ przyszły pracownik będzie oceniany pod kątem wiedzy, umiejętności jej zastosowania oraz niezbędnych cech osobowości, które umożliwią osiągnięcie celów stawianych przez pracodawcę.
Uczniowie uzyskali również wiedzę na temat najczęściej stosowanych etapów rekrutacji, takich jak: wstępna selekcja, wywiad kompetencyjny, assessment centre. Mogli obejrzeć różnorodne formularze aplikacyjne, kwestionariusze osobowościowe, testy psychometryczne, które doradca zawodowy prezentował jako przykłady podczas warsztatów.
Na zakończenie uczniowie otrzymali ulotki o możliwościach podjęcia staży, wolontariatu, a także o strategiach poszukiwania pracy i metodach skutecznego wyszukiwaniu ofert zatrudnienia. Ponieważ w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju przebywa młodzież z różnych województw, doradca zawodowy zaprezentował również stronę internetową z adresami jednostek OHP działającymi na terenie całej Polski, a uczniowie zadeklarowali skorzystanie z usług jednostek działających w pobliżu miejsca ich zamieszkania.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Uczniowie podkreślali, jak duże znaczenie ma dla nich nowo zdobyta wiedza.
Fot. 1. Doradca zawodowy objaśnia techniki rekrutacji
Fot. 2. Uczestnicy podczas dyskusji dotyczącej selekcji pracowników
Autor tekstu: Elżbieta Ścióg
Autor zdjęć: Elżbieta Rubinowska - nauczycielka
|