150 Rocznica Powstania Styczniowego w Starachowicach
Z inicjatywy wychowawców: Mieczysław Rosińskiego i Macieja Górskiego, w dniu 29 stycznia, 18 osobowa grupa młodzieży Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach, wzięła udział w złazie na polanie powstańców 1863 roku w Lipiu- Podłaziskach. Miejscowość Lipie oddalona jest o 6 kilometrów od Starachowic w kierunku Iłży. Miała tam miejsce bitwa z Moskalami oddziału majora Kality (Rębajło), która zakończyła się zwycięstwem na przedmieściach Iłży. W związku z tym wydarzeniem, Urząd Miasta w Starachowicach, już po raz 9, zorganizował Złaz Szlakiem Powstańców Styczniowych.
W imprezie uczestniczyła prezydent Starachowic, Małgorzata Szlęzak, przeor klasztoru Cystersów w Wąchocku, przedstawiciele władz powiatu i sąsiednich gmin, młodzież z opiekunami z wielu placówek powiatu starachowickiego, pasjonaci historii, tradycji i dziedzictwa kultury narodowej. Pan Robert Adamczyk, z Urzędu Miasta w Starachowicach, wygłosił dla młodzieży gawędę dotyczącą powstania styczniowego. Następnie, odbyła się inscenizacja historyczna grupy teatralnej ze Starachowickiego Centrum Kultury pod tytułem „Pożegnanie młodego powstańca”. Akcja toczy się przed dworkiem szlacheckim, gdzie rodzina żegna 18 letniego chłopaka idącego do walki narodowo - wyzwoleńczej w 1863 roku, uciekając tym samym przed carską „branką”. Na zakończenie złazu, pod krzyżem powstańczym, zapalono znicze w hołdzie bohaterom. Modlitwę za powstańców odmówił przeor zakonu cystersów z Wąchocka.
Wydarzenia na polanie w Lipiu bardzo podobały się młodzieży OHP ze Starachowic. Z jednej strony miało miejsce przeżywanie historii, wzruszającej inscenizacji i gawędy, z drugiej natomiast obcowanie z piękną przyrodą starachowickich pól i lasów. Finał złazu filmowała starachowicka telewizja Vectra, a materiał można obejrzeć na stronie internetowej telewizji(Starachowice TV - serwis informacyjny - z dnia trzydziestego stycznia).
Fot. 1. Na polanie powstańców
Fot. 2. Obecna była TV Vectra
Fot. 3. Uczestnicy Ośrodka oglądający inscenizację
Fot. 4. Wychowawca Mieczysław Rosiński wśród widzów
Fot. 5. Pani prezydent Małgorzata Szlęzak potrzebowała pomocy
Fot. 6. Zapalenie znicza pod Krzyżem Powstańców
Fot. 7. Inscenizacja historyczna
Fot. 8. Idą powstańcy
Fot. 9. Wychowawca Maciej Górski z wychowankami
Fot. 10. Pod Krzyżem Powstańców
Fot. 11. Czas na powrót
Autor tekstu: Maciej Górski
Autor zdjęć: Mieczysław Rosiński
|