Geo-Ferie w Kielcach
17 stycznia, grupa młodzieży z 13-3 Hufca Pracy w Kielcach, miała możliwość uczestnictwa w bardzo ciekawych zajęciach w Centrum Geoedukacji w Kielcach.
Podczas zwiedzania stałej ekspozycji w Galerii Ziemi, uczestnicy mogli zapoznać się z najważniejszymi środowiskami i organizmami, które zamieszkiwały przed milionami lat obszar odpowiadający dzisiejszym Górom Świętokrzyskim. Młodzież była bardzo zaskoczona m.in. faktem, iż ok. 416 mln lat temu obszar ten stanowił część płytkiego morza. Zwierzęta wtedy żyjące również różniły się od tych dzisiejszych.
Przewodnik opowiadał fascynującą opowieść o wyjściu pierwszych kręgowców na ląd, o trzęsieniach ziemi oraz o tworzeniu się jaskiń i złóż cennych minerałów naszego regionu.
Bardzo ciekawym elementem zwiedzania była wycieczka po najdłuższej świętokrzyskiej jaskini - Chelosiowej Jamie. Z dodatkowymi efektami jak np. kapiącą wodą, ciemnością i obniżoną temperaturą, zwiedzanie było bardzo realistyczne.
Następnie, uczestnicy wzięli udział w zajęciach teoretyczno-praktycznych. Podczas warsztatów każdy mógł dowiedzieć się, w jakich warunkach powstają skały, jak są zbudowane, jakie są typowe okazy dla regionu świętokrzyskiego. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat różnych skał i ich właściwości.
Na koniec wizyty w Centrum Geoedukacji młodzież udała się w „podróż do wnętrza Ziemi” specjalną kapsułą - symulatorem. Film pokazujący przelot przez jaskinie i kolejne warstwy skalne Ziemi był nad wyraz rzeczywisty, bo towarzyszyły mu specjalne efekty 5D, m.in. ruchy foteli, podmuchy wiatru, zapachy, mgła i krople deszczu.
Zajęcia w Centrum miały charakter edukacyjny, a młodzież jeszcze długo była pod wrażeniem jak, w sposób bardzo nowoczesny, można przekazywać wiedzę.
Fot. 1. Przed wejściem do Centrum Geoedukacji
Fot. 2. Młodzież podczas zwiedzania stałej ekspozycji
Fot. 3. Okazy koralowców
Fot. 4. Warsztaty rozpoznawanie skał
Fot. 5. Przewodnik zaprasza do kapsuły 5D
Autor tekstu i zdjęć: Marta Zębala
|