Łączy nas pamięć

             Walczyli o wolność i honor: 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie, które stało się aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. Była to pierwsza akcja zbrojna na dużą skalę, podjęta przez żydowskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom.
Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Jędrzejowie włączyli się w obchody 79 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Złożyło się na nie kilka działań, w które zaangażowała się cała młodzież. Członkowie kola historycznego wykonali gazetkę okolicznościową, członkowie koła plastycznego przygotowali papierowe żonkile – symbol pamięci, szacunku i nadziei, które przypięli do piersi kadry i swoich rówieśników.
Delegacja uczestników, pod opieką wychowawcy Jana Habla udała się na Jędrzejowski Cmentarz Żydowski, gdzie zapalili znicze i złożyli wiązankę żonkili pod lapidarium, aby uczcić pamięć walczących.
Po południu odbyły się zajęcia, które uzupełniła prezentacja multimedialna wyjaśniająca przyczyny wybuchu powstania, przebieg walk, jego rolę w walce o wolność. Podsumowaniem dnia było wyświetlenie filmu „Pianista”.
Jak podkreśla Tomasz, uczestnik Ośrodka „dzisiaj warto pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach, uświadamiać sobie, że ciągle człowiek dla człowieka może być wilkiem”. Karol podkreśla: „Takie działania są okazją do zadumy nad tym, co się zdarzyło podczas okupacji niemieckiej, nad tym co spotkało Żydów i inne nacje w czasie II wojny światowej. Pamięć to wszystko co możemy im teraz oddać”.

 

Autor tekstu: Magdalena Suszalska – Świeca
Autor zdjęć: Jan Habel