KRÓTKA HISTORIA POLSKO- NIEMIECKICH WYMIAN MŁODZIEŻY W STARACHOWICACH

Z przyjemnością wspominamy wieloletnie polsko-niemieckie wymiany młodzieży.

W ramach współpracy Starachowickiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach powstał pomysł polsko – niemieckich wymian młodzieży z organizacją AFZ ze Schweinfurtu w Niemczech. Niemiecka AFZ  była to organizacja, która zajmowała się pomocą młodzieży z problemami  edukacyjnymi, socjalnymi, wychowawczymi. Wymiany rozpoczęły się w 1997 roku . „ – Pierwsze spotkania międzynarodowe były pełne obaw i nieufności. Miało to związek z przeszłością i okresem wojny – mówi przedstawiciel SIL Cezary Berak. – Pierwsze wymiany odbywały się pomiędzy samorządowcami i przedsiębiorcami, były to raczej spotkania gospodarcze. Zmieniliśmy to, organizując wymiany pomiędzy młodzieżą, ale młodzieżą trudną lub pochodzącą z ubogich rodzin. To najczęściej przesiedleńcy z wielu krajów, są wśród nich Turcy, są także i Polacy.” ( Echo Dnia,12.05.2004 r.)

Projekty finansowane były przez Polsko- Niemiecką  Wymianę Młodzieży. Programy wymian opracowywała  kadra  wychowawcza  z OSiW oraz AFZ.  Każdy  program  był  niezwykle atrakcyjny. Zawierał elementy szkolenia praktycznego, poznawania historii Polski i Niemiec, poznawania obyczajów i  życia codziennego ludzi. Niezwykle ważnym było przełamywanie barier kulturowych młodych Niemców i Polaków,  nauka języka. Nauczyciele,  którzy opiekowali się młodzieżą wymieniali swoje doświadczenia w pracy pedagogicznej, poznawali zasady kształcenia młodzieży w Polsce i Niemczech. W wymianach  uczestniczyło łącznie około 1000 osób . Każda była inna i dostarczała uczestnikom niesamowitych wrażeń. Wymienię te które otrzymały nagrodę Fundacji Boscha w ramach projektu „Młode drogi do Europy”. Pierwsza dotyczyła renowacji  cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej  w Bodzentynie ( 1998- 2000).Młodzież  uporządkowała teren cmentarza, wykonała  na warsztatach w Starachowicach elementy galanterii betonowej, dwie tablice informacyjne w języku polskim i niemieckim , ogrodzenie oraz renowację nagrobnych krzyży. W czasie pobytu w Schweinfurcie uczestnicy wspólnie wykonali makietę cmentarza w Bodzentynie według wcześniej sporządzonej inwentaryzacji mogił poległych żołnierzy i fotografii. Drugi projekt nosił tytuł „Nasz wspólny dom” (2001-2002). Młodzież wspólnie wykonała  drewniany  dom, symbol  wspólnej  Europy. Obydwa projekty zostały nagrodzone przez Fundację Roberta Boscha w Berlinie w 2000r. i 2003 r.

Polsko – Niemieckie Wymiany Młodzieży trwały do 2011. Każda z nich była nowym doświadczeniem dla opiekunów i młodzieży.  Wspólne pomysły i ich realizacja to wspaniała karta historii naszej placówki.

 

Tekst: Lucyna Prokop