I Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków z Kielc do Gdańska

             Na rowerach pokonają ponad 550 km. Są wśród nich żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w tym kapelan batalionu kieleckiego, samorządowcy i leśnicy.  Uczczą pamięć o żołnierzach z województwa świętokrzyskiego, którzy od pierwszych chwil wojny dzielnie bronili skrawka Ojczyzny na Westerplatte.

             W dniu 31.08.2021r. o godz. 9.00 złożono kwiaty i znicze na grobach Westerplatczyków w Kielcach, a następnie sprzed pomnika Homo Homini w Kielcach wyruszył I Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków pamięci 80 żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.

             Żołnierze z Ziemi  Świętokrzyskiej stanowili trzon załogi i obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte w 1939 r. Założeniem rajdu jest pokonanie przez 15 uczestników z województwa świętokrzyskiego ponad 550–kilometrowej trasy z Kielc do Gdańska w ciągu pięciu dni.

             W rajdzie wzięli udział Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno na czele z autorem trasy przejazdu Grzegorzem Skibą, żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Leśniczy z Nadleśnictwa Daleszyce, nauczyciel ze szkoły im. Bohaterów Westerplatte z Ujazdu, Dariusz Skiba – Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej AZ z Kielc. Organizacja rajdu jest z finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

             Wybór trasy ma znaczenie symboliczne, ponieważ uczestnicy wyprawy rowerowej oraz mieszkańcy Kielc pojadą na cmentarz Stary w Kielcach i złożą kwiaty oraz zapalą znicze na grobach czterech Westerplatczyków – majora Leona Pająka, kaprala Juliana Rejmera, kaprala Władysława Domonia i Starszego Legionisty Bolesława Rybaka. 17 marca 1939 r. wyjechała na placówkę pierwsza zmiana żołnierzy z Kielc. Służbę na Westerplatte traktowano jako wyróżnienie. Zmianą dowodził porucznik Leon Pająk – mieszkaniec Kielc. Na rozkaz Ministerstwa Spraw Wojskowych, służbę na Westerplatte objęło wówczas 68 żołnierzy. Wchodzili oni w skład polskiej załogi składnicy tranzytowej dla materiałów wojennych, transportowanych drogą morską na potrzeby armii. W dniu 1 września 1939 roku, o godz. 4.45 pancernik “Schleswig-Holstein” ostrzelał teren Wojskowej Składnicy Tranzytowej – małego skrawka polskiej ziemi w granicach Wolnego Miasta Gdańska, nad którym już wcześniej zawisły flagi ze swastyką. 182 żołnierzy i pracowników cywilnych, stanowiących załogę Westerplatte, nie dało się zaskoczyć. Obrona placówki miała trwać kilka godzin, a trwała siedem dni. Westerplatte to gdański półwysep przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 funkcjonowała na nim Wojskowa Składnica Tranzytowa, której tygodniowa obrona we wrześniu 1939 r. pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy.

Rajd rowerowy ma na celu kultywowanie pamięci o żołnierzach z województwa świętokrzyskiego, a tym samym propagowanie wiedzy o bohaterach walczących na  esterplatte wśród uczestników rajdu oraz osób spotykanych na trasie.

 

 

Dominika Darowska-Nowak

Rzecznik Prasowy ŚWK OHP