„GÓRNICTWO I HUTNICTWO STAROPOLSKIEGO OKRĘGU PRZEMYSŁOWEGO W OKRESIE PRZEMIAN (1870-1914)”

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania  ze Starachowic dnia 08.11.2019 r. brała udział w konferencji naukowej w Muzeum Przyrody i Techniki  „Górnictwo i hutnictwo Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w okresie przemian (1870-1914) w 120 rocznicę oddania do użytku Zakładu Wielkopiecowego w Starachowicach.

Konferencja odbyła się w budynku Hali Lejniczej Muzeum.  To jeden z najważniejszych obiektów należących do zakładu wielkopiecowego czynnego w latach 1842-1901. Po jego ostatecznym zatrzymaniu przeznaczona początkowo na magazyny, a od 1927 roku na cegielnię ze szlaki wielkopiecowej. Liczne przybudówki, jakimi wówczas obrosła zatarły jej pierwotny wygląd. Po zamknięciu cegielni w 1971 roku hala stopniowo popadała w ruinę. W latach 80 XX wieku przywrócono obiektowi historyczny kształt i przeznaczono na halę dla przyszłego muzeum.

120 lat temu w Starachowicach zaczął pracować wielki piec do wytopu żelaza opalany koksem. To nowoczesne wówczas rozwiązanie otworzyło nowy rozdział w przemysłowym rozwoju naszego miasta w Starachowicach.  Kompleks pozostawał czynny do marca 1968 roku, zaś jeszcze dwa lata wcześniej został on wpisany do rejestru zabytków. Obecnie stanowi podstawowy zespół obiektów składających się na wystawę stałą na otwartym powietrzu, którą prezentuje Muzeum Przyrody i Techniki. Zabytkowy Zespół Wielkopiecowy w Starachowicach to dzisiaj jedyny w Europie, zachowany w całości ciąg technologiczny huty z końca XIX wieku, będąc powodem dla dumy zarówno mieszkańców miasta, jak i regionu.

Podczas spotkania młodzież zapoznała się z historią hutnictwa w Staropolskim Zagłębiu Przemysłowym oraz wpływie Staropolskiego węglarstwa leśnego na rozwój przemysłu hutniczego. Młodzież z dużym zaangażowaniem wysłuchała konferencji, która była dla nich ciekawą lekcją historii wielkopiecowej.   Opiekę nad młodzieżą sprawował wychowawca pan Mieczysław Rosiński.

Fot. Młodzież OSiW OHP podczas spotkania w Muzeum

 

Autor tekstu i zdjęć: Mieczysław Rosiński