CZY WARTO CZYTAĆ?

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach w dniu 14.05.2019 roku uczestniczyli kolejny raz w lekcji bibliotecznej. Zajęcia odbyły się w Filii numer 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach. Temat zajęć był ciekawy, dotyczył bowiem Polaka Antoniego Cierplikowskiego, fryzjera wszechczasów. Temat „narodził się” w czasie poprzednich zajęć z inicjatywy pani Katarzyny Osińskiej,  instruktora szkolenia zawodowego w zawodzie fryzjer, która wraz z uczestnikami programu (fryzjerki) brała udział w zajęciach.

W czasie spotkania pani Alicja Szczycińska – starszy kustosz, przedstawiła ciekawy życiorys Antoniego Cierplikowskiego. Młody Polak urodzony w Sieradzu, na początku XX wieku podbił Paryż i Hollywood przy pomocy nożyczek i grzebienia. Jako Antoine de Paris przez ponad 60 lat strzygł i czesał najpiękniejsze kobiety świata. Kogo czesał? Lista sław jest imponująca –  Gretę Garbo, Matę Hari, Sarę Bernhardt, Marlenę Dietrich, Josephine Baker, Polę Negri, wspomnianą pierwszą damę Ameryki – Eleonorę Roosvelt, Edith Piaf oraz Brigitte Bardot. To właśnie Cierplikowskiemu zawdzięczamy wprowadzenie do salonów fryzjerskich higienę mycia włosów, dbania o nie a nie tylko czesania. Uczestnicy programu – fryzjerki, uzyskały ciekawy obraz człowieka, który zawód fryzjera podniósł do wysokiej rangi. Pokazał  kobietom jak być piękną bez kapelusza, wprowadził tzw. fryzurę „na chłopczycę”.

Druga część  zajęć dotyczyła literatury młodzieżowej. Pani Alicja Szczycińska omówiła najbardziej popularne książki w rankingu literatury młodzieżowej. Następnie odbył się konkurs pt. „Ukryte tytuły książek”. Młodzież wykazała się bardzo dużą znajomością literatury nie tylko polskiej.

Zajęcia zbiegły się z Tygodniem  Bibliotek – ogólnopolskim  programem promocji czytelnictwa i bibliotek, który ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza,i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Lekcja biblioteczna była realizowana w ramach programu wojewódzkiego „Szlakiem literatów polskich” i programu autorskiego „Dlaczego warto czytać?”. Programy realizuje w OSiW pani Lucyna Prokop – kierownik internatu.

 

Fot. Uczestnicy w czasie lekcji bibliotecznej

 

Autor tekstu i zdjęć: Lucyna Prokop