CYKL WARSZTATÓW „JESTEM AKTYWNY I PRZEDSIĘBIORCZY” – W MCK W SKARŻYSKU-KAMIENNEJ ROZPOCZĘTY


Jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą oraz o dwóch sposobach komunikacji: werbalnej i niewerbalnej uczyła się młodzież poszukująca pracy podczas warsztatów w dniach 9 i 10 stycznia 2017 r. z doradcą zawodowym – Zofią Nikodem. Stworzenie w oczach rozmówcy pożądanego wizerunku samego siebie to nadrzędny cel spotkania z potencjalnym pracodawcą.

Uczestnicy dowiedzieli się, że ludzie mogą komunikować się ze sobą nie tylko słowem (mówionym oraz pisanym), ale także za pomocą mimiki, gestów, ruchu i wyglądu. Dużą rolę w przekazach odgrywać mogą sposoby wyrażania emocji.

Podczas zajęć wspólnie określono rozmowę kwalifikacyjną jako bezpośrednie spotkanie z pracodawcą w celu oceny słabych i mocnych stron związanych z naszym wykształceniem, doświadczeniem zawodowym oraz typem osobowości. Nie lada wyzwanie stoi przed każdym, kto się przygotowuje do takiego spotkania. Często stres i niewłaściwe przygotowanie do kontaktu z przyszłym pracodawcą zniekształcają komunikację między nimi.

Dobremu i skutecznemu przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej posłużyły przeprowadzone ćwiczenia aktywizujące, na których każdy mógł opowiedzieć o sobie. Miały one na celu m. in. wzmacnianie poczucia własnej wartości, eksponowanie swoich zalet oraz uświadomienie, że warto i można pracować nad swoimi wadami. Najpierw należy zebrać jak największą ilość informacji o firmie (instytucji) i stanowisku, o które się ubiegamy. Kolejny krok to uporządkowanie informacji o sobie, pod kątem upragnionej posady. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytania, jakie są moje cechy, umiejętności, predyspozycje przydatne na danym stanowisku pracy. Niezbędne jest zgromadzenie i uporządkowanie dokumentów, które warto zabrać na rozmowę: certyfikatów, zaświadczeń, świadectw i dyplomów, potwierdzające informacje zamieszczone w CV i liście motywacyjnym.

Podczas zajęć z doradcą młodzież przeanalizowała przykładowe pytania, które padają najczęściej. Wykonano ćwiczenie aktywizujące w parach – symulację rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Poznano i przeanalizowano cechy i zasady komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Istotne jest, że aż 55 procent informacji wysyłamy poprzez nasze zachowanie, 38 procent poprzez sposób mówienia, tylko 7 procent to treść przekazu czyli co mówimy (słowa). Podkreślono istotę mowy ciała: gestów, mimiki, postawy, parajęzyka (np. modulacji głosu, płynności mowy) oraz fakt, jak należy, a jak nie wypada się ubrać.

Warsztaty podsumowano filmem instruktażowym Rozmowa kwalifikacyjna.

 

Fot. 1-6. Uczestnicy zajęć

 

Autor tekstu i zdjęć: Zofia Nikodem