KWALIFIKACJE POD CHOINKĘ W OŚRODKU SZKOLENIA ZAWODOWEGO W CHĘCINACH

 

W Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Chęcinach zostały zakończone kolejne 2 szkolenia: Magazynier z obsługą kas fiskalnych i wózków jezdniowych i Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG 135-1 z modułem cięcia tlenowego, które skierowane było dla młodzieży w wieku 18-25 lat, niepracującej i nieuczącej się. Kursy organizowane były w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”.

Celem kursu Magazynier z obsługą kas fiskalnych i wózków jezdniowych, w którym uczestniczyło 5 osób, było zdobycie przez słuchaczy wiedzy i umiejętności praktycznych wymaganych przy wykonywaniu prac na stanowisku magazyniera, a także zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych wymaganych do samodzielnego obsługiwania wózków jezdniowych oraz przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego UDT.

Kurs obejmował 120 godzin z podziałem na moduły: magazyniera, sprzedawcy z obsługą kasy fiskalnej i operatora wózka jezdniowego. Każdy moduł kursu był rozbity na część teoretyczną i część praktyczną, gdzie uczestnicy podczas tych zajęć poznali od podszewki cały warsztat pracy magazyniera, pracowali przy komputerach opanowując programy magazynowe. Program szkolenia obejmował również materiał z zakresu: gospodarki magazynowej, ładunkoznawstwa, BHP. Praktycznie ćwiczyli na kasach fiskalnych, oraz nabyli wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu obsługi wózków widłowych i wymiany butli gazowych.

Kurs i Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG 135-1 z modułem cięcia tlenowego obejmował 163 godziny, gdzie głównym celem kursu było przygotowanie uczestników do wykonywania zawodu spawacza przy wykorzystaniu metody spawania MAG (ang. Metal Active Gas), czyli spawania łukowego elektrodą topliwą w osłonie gazów chemicznie aktywnych oraz dodatkowym modułem było cięcie tlenowe, które polega na wstępnym rozgrzaniu stali do temperatury zapłonu, a następnie utlenieniu i wydmuchaniu materiału za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem.

W trakcie kursu spawania MAG dziewięciu uczestników nauczyło się między innymi prawidłowego i bezpiecznego posługiwania się migomatem, czyli półautomatem stosowanym nieomal we wszystkich gałęziach przemysłu spawalniczego (przemysł ciężki oraz maszynowy obejmujący stocznie, wytwarzanie konstrukcji stalowych, rurociągów, zbiorników ciśnieniowych, jak również branże remontowe oraz konserwacyjne). Migomaty są urządzeniami powszechnie stosowanymi w przemyśle do obróbki blach cienkich, szczególnie w branży samochodowej oraz przemyśle drobnym, a także do prac hobbistycznych lub domowych.

Absolwenci kursu spawania metodą MAG uzyskali niezbędną wiedzę i umiejętności do samodzielnego i bezpiecznego wykonywania zawodu spawacza. W wyniku pozytywnie zdanego egzaminu składającego się z części teoretycznej i praktycznej absolwenci otrzymali: Książkę Spawacza oraz Świadectwo Egzaminu Kwalifikacyjnego Spawacza. Egzamin przeprowadzony był przed Komisją Spawalniczą powołaną przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach.

Kursy zawodowe poprzedzone były spotkaniem z doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Kielcach – Anną Kuchtą. Osoby uczestniczące w kursach miały zapewnione niezbędne materiały dydaktyczne, zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, ubezpieczenie NNW na czas kursu oraz wyżywienie.

 

Fot. 1-2. Uczestnicy kursu na zajęciach z doradcą zawodowym – Anną Kuchtą

 

Fot. 3. Zajęcia praktyczne na wózku jezdniowym

 

Fot. 4. Uczestnicy kursu magazynier z obsługą wózka jezdniowego wraz ze specjalistą ds. rozwoju zawodowego – Sylwią Głuch

 

Fot. 5-6. Uczestnicy kursu spawanie metoda MAG podczas zajęć praktycznych

 

Autor tekstu: Sylwia Głuch

Autor zdjęć: Sylwia Głuch i uczestnik kursu