KONFERENCJA „KSZTAŁCENIE ZAWODOWE W SYSTEMIE DUALNYM – WYZWANIEM RYNKU PRACY”

Nauczanie dualne było tematem konferencji, która odbyła się w Kielcach w dniu 23 listopada w auli Targów Kielce. Organizatorami tego wydarzenia byli: Wojewoda Świętokrzyski, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz Targi Kielce.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: Pani Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski, Pan Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty oraz Pan Michael Groß konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec. W wydarzeniu wzięli również udział Pan Jacek Sabat Wojewódzki Komendant Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP oraz Pan Dawid Tobiasz Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach.

Prelegenci w swoich wystąpieniach mówili o konieczności zmiany systemu nauczania i mentalności związanej z postrzeganiem wykształcenia jako wartości. Wszyscy zgodnie podkreślali znaczenie dobrze wykształconej młodzieży, ale głównie na poziomie szkoły zawodowej. Ma to być odpowiedzią na zmieniający się rynek pracy w Polsce i brak rąk do pracy w wielu specjalistycznych dziedzinach. Przedstawiciele firm Man Bus Sp. z o. o. oraz CELSA Huta Ostrowiec Sp. z o. o. dzielili się własnymi rozwiązaniami dotyczącymi braku fachowców w ich branżach. Firmy te od kilku lat z powodzeniem prowadzą tzw. klasy patronackie młodzieży, których ideą jest wykształcenie swoich przyszłych potencjalnych pracowników, zapewniając im warunki zarówno do nauki, a przede wszystkim do efektywnej praktyki zawodowej.

Wśród tematów poruszanych podczas konferencji znalazły się również: „Wyzwania edukacyjne w kontekście zmieniającego się rynku pracy”, „Dualny system kształcenia – rola pracodawców w dualnym systemie kształcenia” czy „Szum informacyjny – jak efektywnie przyswajać treści”. Zagadnieniem szeroko omawianym przez przedstawicieli zarówno świata nauki, jak i pracodawców była rola i znaczenie doradztwa zawodowego, jako istotnego czynnika w kształtowaniu świadomości zawodowej już od najmłodszych lat. Prelegenci podkreślali również wagę kompetencji docenianych przez współczesnych pracodawców.

Poruszane na konferencji zagadnienia są bliskie działalności Ochotniczych Hufców Pracy, które od lat angażują się w kształcenie młodzieży oraz przygotowanie ich do wejścia na rynek pracy. Różnorodna oferta proponowana przez OHP sprzyja zarówno kształtowaniu postaw i wartości młodym ludziom, jak i przygotowaniu ich do wejścia w rolę pracownika w przyszłości.

 

Fot. 1-5. Podczas Konferencji

 

Autor tekstu i zdjęć: Anna Kuchta