MIĘDZYNARODOWY PROJEKT „KROKUS” W JĘDRZEJOWIE

W roku szkolnym 2017/18 uczestnicy Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie przystąpili do realizacji międzynarodowego projektu pod nazwą „KROKUS”. Pomysłodawcami i organizatorami akcji są: Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Projekt narodził się w Irlandii w 2005 roku, a jego celem jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami, fanatyzmem, nietolerancją, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, skłonienie do dyskusji na temat przyczyn i skutków zbrodni Holokaustu oraz przestępstw określanych mianem zbrodni przeciwko ludzkości. Uczestniczy w nim młodzież z krajów takich jak: Irlandia, Irlandia Północna, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, a od 2009 roku Polska.

Szkoły i placówki opiekuńczo – wychowawcze przystępujące do projektu „KROKUS” otrzymują cebulki żółtych krokusów, które zasadzone jesienią, zakwitają z końcem zimy, aby przypominać niemal półtora miliona dzieci różnych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar – przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów również nie jest bez znaczenia. Przypomina żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

Wprowadzeniem do projektu były zajęcia ukazujące tragiczny los dzieci w czasie Holokaustu. Następnie uczestnicy pod opieką wychowawcy Jana Habla zasadzili cebulki krokusów przed internatem. Na wiosnę zakwitną na żółto, aby przypomnieć nam o tragedii wojny, o tych, którzy stracili w niej życie, a także umacniać w nas przekonanie, że nie wolno dopuścić do podobnego okrucieństwa.

 

Fot. 1-5. Młodzież podczas akcji sadzenia krokusów

 

Autor tekstu: Magdalena Suszalska-Świeca

Autor zdjęć: Jan Habel