PRACOWNICY JEDNOSTEK OHP NA KONFERENCJI DOTYCZĄCEJ ZAWODÓW

10 października 2017r. w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach odbył się panel ekspercki „Barometr zawodów”, w którym wzięli udział pracownicy Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP – Anna Kuchta, doradca zawodowy oraz Alina Kwiatkowska, pośrednik pracy.

Celem tego spotkania była analiza i opracowanie przewidywanego zapotrzebowania na poszczególne zawody w 2018r., na podstawie danych przedstawionych przez przedstawicieli kieleckich urzędów pracy, agencji zatrudnienia oraz Ochotniczych Hufców Pracy.

Uczestnicy panelu w toku dyskusji udzielali odpowiedzi na pytania jak zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku oraz czy wystąpi deficyt poszukujących pracy lub nadwyżka w danym zawodzie. Podczas oceny eksperci posiłkowali się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie.

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach, dzieląca zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Prekursorem tego badania był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, który badania pilotażowe przeprowadził w 2009r., natomiast sam pomysł pochodzi ze Szwecji. W 2015r. zalety „Barometru zawodów” doceniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, podejmując decyzje o realizacji badania w całej Polsce. Od tego czasu powstaje ono osobno dla każdego powiatu.

Efektem październikowego spotkania w Wojewódzkim Urzędzie Pracy było wypracowanie listy mniej lub bardziej poszukiwanych zawodów w powiecie kieleckim na 2018r. Okazuje się, że wciąż poszukiwani będą min.: fryzjerzy, kosmetyczki, nauczyciele przedmiotów zawodowych, lekarze, pielęgniarki i położne, spawacze, specjaliści ds. public relations, mechanicy maszyn i urządzeń, logistycy ze znajomością języków, graficy komputerowi. Rynek natomiast przesycony jest specjalistami z zakresu inżynierii środowiska, pedagogiki, hotelarstwa, administracji czy politologii.

„Barometr zawodów” opiera się w głównej mierze na danych statystycznych, gromadzonych przez urzędy pracy, które nie oddają w pełni sytuacji na rynku pracy. Stanowi jednak ważne źródło informacji dla osób wybierających kierunek kształcenia czy chcących się przekwalifikować.

 

Fot. 1-2. Uczestnicy panelu eksperckiego

 

Autor tekstu i zdjęć: Anna Kuchta, Alina Kwiatkowska