PRAWIDŁOWA KOMUNIKACJA – CZYLI JAK MÓWIĆ ŻEBY BYĆ ZROZUMIANYM?

Komunikacja to proces, w którym przekazywana jest wiadomość między nadawcą a odbiorcą. Elementami składowymi komunikacji są wypowiadanie słów czyli komunikaty werbalne, ale także gesty, postawa czy mimika, które towarzyszą wypowiedzi. Warunek, który musi być spełniony aby komunikacja była pełna to fakt, że musi ona przebiegać w dwóch kierunkach, czyli nie tylko mówimy, ale również powinniśmy uważnie słuchać naszego rozmówcę.

W celu ćwiczenia umiejętności prawidłowej komunikacji interpersonalnej, w dniu 6 czerwca 2017 doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Sandomierzu – Monika Kozakiewicz, przeprowadziła warsztaty grupowe dla uczniów klasy I Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się co to jest komunikacja interpersonalna, poznali model procesu komunikacji oraz elementy komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Wykonali wiele ćwiczeń m.in.: „Plotka” dzięki któremu młodzi ludzie sprawdzali w jaki sposób komunikat może ulec zniekształceniu, przedstawiali różne stany emocjonalne poprzez mimikę twarzy, starali się odwzorować rysunki tylko na podstawie przekazanych słownie wskazówek, tworzyli listę cech dobrego i złego słuchacza, a także poznali zasady prawidłowej komunikacji oraz bariery utrudniające przekazywanie informacji.

Mówienie jest dla nas całkowicie naturalne i mało kto zastanawia się nad tym, czy wypowiadane przez niego komunikaty są całkowicie zrozumiałe, ale czy na pewno nigdy nie zdarzyło nam się być w sytuacji, która wyniknęła pod wpływem błędnego odczytania intencji? Warto zatem ćwiczyć umiejętności komunikacji interpersonalnej aby unikać niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości.

 

Fot. 1-6. Warsztaty z młodzieżą w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu

 

Autor tekstu: Monika Kozakiewicz

Autor zdjęć: Monika Kozakiewicz, uczestnik zajęć