„Standardy Ochrony Małoletnich” to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w jednostkach OHP. Celem „Standardów Ochrony Małoletnich” jest zapewnienie Wam sprzyjających warunków do nauki oraz rozwoju zgodnie z Waszymi indywidualnymi możliwościami i potrzebami w atmosferze życzliwości, szacunku i akceptacji. W dokumencie tym znajdziecie między innymi informacje co to jest krzywdzenie, jak i gdzie zgłaszać gdy Tobie lub Twojej koleżance/ koledze dzieje się krzywda. Określa on również, jakie zachowanie między pracownikami a uczniami oraz między rówieśnikami są dopuszczalne, a jakie nie. Znajdziecie tu również informacje o zasadach bezpiecznego korzystania z mediów elektronicznych.
Zgodnie z wytycznymi, w OHP:
- nie pracują osoby mogące zagrażać Twojemu bezpieczeństwu,
- wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że uczeń jest ofiarą przemocy,
- wszyscy uczestnicy dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami – w realnym świecie oraz w Internecie,
- wszyscy uczestnicy mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych,
- rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa
Najczęstsze formy krzywdzenia:
- przemoc fizyczna – postępowanie, w wyniku którego małoletni doznaje fizycznej krzywdy, np. bicie, szarpanie, popychanie, zadawanie bólu, grożenie, uderzenie przedmiotem, kopanie.
- przemoc psychiczna – to przewlekła, nie fizyczna, szkodliwa więź pomiędzy małoletnim a opiekunem. Zaliczamy do niej m.in.: niedostępność emocjonalną (tzw. olewanie, ignorowanie) relację z małoletnim opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, przezywanie, niedostrzeganie, brak szacunku.
- wykorzystywanie seksualne – włączanie małoletniego poniżej 15. roku życia w aktywność seksualną, niezgodną z normami prawnymi, której nie jest on w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody, np.: zachęcanie do rozbierania się, do wysyłania nagich zdjęć, dotykania się w miejsca intymne, zawstydzanie tematyką seksualną.
- zaniedbywanie małoletniego – niezaspokajanie jego podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w rozwoju. Do zaniedbywania dochodzi w relacji małoletniego z osobą, która jest zobowiązana do opieki, wychowania, troski i ochrony dziecka.
W sytuacji, gdy czujesz, że w stosunku do Ciebie następuje przekroczenie granic ze strony innej osoby – rówieśnika, dorosłego pracownika, możesz skontaktować się z koordynatorem bezpieczeństwa uczestników OHP. Wszystkie działania podejmowane w ramach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem są w jednostkach OHP dokumentowane oraz monitorowane i poddawane okresowej weryfikacji przy udziale wszystkich zainteresowanych podmiotów.
To nie wstyd, że potrzebujesz pomocy. O pomoc poproś wychowawcę, pedagoga, psychologa, nauczyciela. Anonimową i bezpłatną pomoc uzyskasz także pod numerami telefonów zaufania:
Telefon Zaufania 116 111 Telefon pomaga dzieciom i młodzieży w bardzo dramatycznych momentach – próbach samobójczych, sytuacji przemocy, doświadczania depresji czy zaburzeń lękowych.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 jest całodobowy, działa 7 dni w tygodniu. Pomoc można uzyskać, również kontaktując się przez czat na stronie www.brpd.gov.pl. Najczęściej zgłaszają się młodzi ludzie doświadczający trudności w relacjach rówieśniczych i rodzinnych, problemów emocjonalnych, doświadczeń przemocy.
Młodzieżowy Telefon Zaufania Grupa „PONTON” – +48 22 635 93 92, wspiera młodzież w zakresie edukacji seksualnej. Pomaga w zakresie antykoncepcji, zdrowia seksualnego, ciała i higieny, relacji oraz przemocy seksualnej.
Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii” – 22 668 70 00 jest prowadzona przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska
Linia. Działa 7 dni w tygodniu w godzinach 10.00 – 20.00. Przy telefonie dyżurują psycholodzy i prawnicy. Telefon jest dedykowany dla wszystkich osób, które są pokrzywdzone przestępstwem, szczególnie przemocą w rodzinie.
Pamiętaj:
– masz prawo do tożsamości i swojego ciała
– prawo do wyrażania własnych poglądów
– prawo do godnych warunków życia i odpowiedniego poziomu życia, prawo do opieki zdrowotnej, prawo do odpoczynku
– prawo do nauki; ponadto ochrona prawa pracy podejmowanej, czy to w ramach obowiązku nauki czy wakacyjnego zarobku