Wycieczka sandomierskiej młodzieży 13-4 HP do Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

            Mało kto wie, że oprócz Gdyni, w międzywojennej Polsce zbudowano od podstaw jeszcze jedno miasto. To położona w Kotlinie Sandomierskiej –  Stalowa Wola. Najmłodsze z miast europejskich wybudowanych na potrzeby przemysłu stalowego. Jego powstanie wiąże się z niezmiernie ambitnym planem uprzemysłowienia kraju podjętym przez rząd II Rzeczpospolitej. Wtedy to z inicjatywy ówczesnego wicepremiera i ministra skarbu, Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz Ministerstwa Spraw Wojskowych powołano Centralny Okręg Przemysłowy. Stalowa Wola jest jego najważniejszą realizacją urbanistyczną.

               Mając na uwadze potrzebę ciągłego rozwoju oraz poszerzanie świadomości  na temat zagadnień przemysłowo-gospodarczych regionu – Doradca zawodowy z MCK Sandomierz Angelika Koc wraz z Kadrą wychowawczą 13-4 HP: Moniką Kozakiewicz oraz Katarzyną Kwiatkowską  – zabrała młodzież sandomierskiego hufca na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.

                 10 czerwca młodzież ze Szkoły Branżowej I Stopnia im. E. Kwiatkowskiego zebrała się w budynku hufca by wziąć udział w wycieczce. Z samego rana wyruszyliśmy mikrobusem w kierunku Stalowej Woli. Podczas wyjazdu młodzież zwiększyła wiedzę na temat przemysłu ciężkiego, przemysłu zbrojeniowego, przemysłu budowlanego, poznała duże zakłady pracy funkcjonujące do dziś: Huta Stalowa Wola, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Gorzyce  obecnie  – Federal Mogul Gorzyce, Grupa Tenneco,   Huta Szkła w Sandomierzu – obecnie Pilkington Polska Sp. z o.o. gdzie będzie mogła starać się o zatrudnienie po ukończeniu szkoły.

                W trakcie wizyty w muzeum młodzież została oprowadzona przez przewodnika po wystawie stałej „Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce”. Poznała  gospodarczą i przemysłową historię powstania COP-u największego przedsięwzięcia gospodarczo-społecznego II RP, jednego z największych cudów gospodarczych w dziejach Polski. Zapoznała się z industrialnym dziedzictwem tego miejsca.

             Dużą frajdą były wystawy multimedialne oraz quizy edukacyjne, w których młodzież z chęcią brała udział. Całość wzbogacały filmy edukacyjne wyświetlane w trakcie zwiedzania eksponatów związanych z okresem międzywojennym. Wiele sprzętów można było dotknąć, przetestować, napędzić prąd, wypisać własny Dokument Patentowy czy  znaleźć się na moment „w piecu hutniczym” lub dawnej szkole. Atrakcji nie było końca…

              Po zwiedzaniu udaliśmy się na poczęstunek do pobliskiej Karczmy Biesiada i pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do Sandomierza. Taki wyjazd to cudownie spędzony czas i duża dawka wiedzy. Dziękujemy ŚWK OHP za taką możliwość.

Autor tekstu: Angelika Koc – Doradca zawodowy z MCK Sandomierz

Zdjęcia: Podczas wycieczki