Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Starachowicach

           Pierwszego marca podczas spotkania z młodzieżą OSiW OHP wychowawca Maciej Górski opowiedział o tragicznych losach polskiego podziemia niepodległościowego z Armii Krajowej po II wojnie światowej. Wojenni bohaterowie walki z niemieckimi faszystami, konspiratorzy, partyzanci nie pogodzili się z ponownym zniewoleniem kraju – tym razem przybyłym ze wschodu wraz z armią radziecką i stalinowskimi porządkami. Żołnierze AK po złożeniu broni cierpieli prześladowania, więzienia i tortury wielokrotnie kończące się śmiercią i  pochówkiem w masowych, ukrywanych przez lata mogiłach. Ale wielu z nich walczyło do końca o prawdziwie wolną Polskę. Walka ta z góry skazana była na klęskę, chociaż ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. „Lalek” zginął z rąk ZOMO dopiero w 1963 roku. Dziś w wolnej Polsce oddajemy hołd Wyklętym  -zwanych także Niezłomnymi. Żołnierzom którzy dali świadectwo bezkompromisowego patriotyzmu Polakom i światu. Cześć i chwała bohaterom.

           W przeddzień dnia pamięci grupa młodzieży z Maciejem Górskim paląc znicze  poznała losy miejscowych wyklętych, na czele z legendarnym Antonim Hedą ps. „Szary”. Legendarny dowódca partyzancki znany z rozbicia zarówno niemieckiego więzienia w czasie wojny w Starachowicach, ale także UB -ckiego aresztu w Kielcach rok po wojnie – uwalniając setki towarzyszy broni  z AK, mający kilkanaście wyroków kary śmierci po wojnie – cudem ocalił życie i  doczekał starości. Młodzież zapaliła także znicz Zdzisławowi Rachtanowi ps. „Halny”- żołnierzowi oddziału „Ponurego” i „Nurta” – pomysłodawcy ufundowania kapliczki Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie.

            Inna grupa młodzieży razem z kierowniczkami: Anną Rosińską i Magdalena Bębenek wzięły udział w  miejskich obchodach Święta Wyklętych. Grupa uczestniczyła we mszy świętej w kościele „Wszystkich Świętych”. Msza poprzedzona była występem artystycznym młodzieży ze SP nr 1 w Starachowicach z patriotycznym przekazem.  Homilia skierowana  przede wszystkim do młodzieży nawiązywała do słów papieża JP II –„Wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”, powiązana była kontekstem z niezłomnymi – którzy do końca nie złożyli broni walcząc o wolność. W dzisiejszych  niespokojnych czasach słowa te nabierają wyjątkowego znaczenia. Po mszy pod pamiątkową symboliczną  tablicą „Żołnierzy Wyklętych” delegacja ośrodka złożyła kwiaty.

Autor tekstu: Maciej Górski