MŁODZIEŻ OSIW STARACHOWICE W LUBLINIE I MAJDANKU

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach 5 czerwca była na wycieczce w Lublinie i Majdanku.

Naszą żywą lekcję historii rozpoczęliśmy od zwiedzenia Majdanka – niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował w okresie II wojny światowej, w latach 1941-1944, na przedmieściach Lublina.

Był on miejscem zagłady około 80-ciu tysięcy ludzi. Młodzież wraz z przewodnikiem przeszła ścieżkę historyczną po terenie muzeum, która zaczęła się od Pomnika-Bramy, prowadziła wzdłuż zachodniej granicy obozu więźniarskiego i skończyła przy Mauzoleum.

Uczestnicy obejrzeli baraki, łaźnie , rzeczy osobiste , dokumenty więźniów. Szczególnym przeżyciem było obejrzenie komór gazowych i krematoriów, w których zginęło tysiące niewinnych ludzi. Nasza trasa zakończyła się przy Mauzoleum, pomniku upamiętniającym ofiary egzekucji z 1943 roku. Znajduje się w nim przeniesiona z usypanego w 1947 roku kopca ziemia z prochami więźniów. Mamy nadzieję że napis z kopuły Mauzoleum: „„Los nasz dla was przestrogą”” nasza młodzież zachowa w pamięci.

Po południu spacerowaliśmy po Starym Mieście w Lublinie. Nasz spacer rozpoczął się od Zamku Lubelskiego, który przez 130 lat służył jako więzienie a obecnie pełni rolę muzeum. Następnie przeszliśmy na Plac po farze czyli plac z odkrytymi fundamentami – pozostałości po lubelskim kościele farnym. Dalej Brama Krakowska poprowadziła nas na Stare Miasto. Podziwialiśmy renesansowe i klasycystyczne kamieniczki tej lubelskiej dzielnicy. Nasza wędrówka zakończyła się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – największego kościoła w Lublinie, pełniącego funkcję kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej. Jest to perła baroku na Lubelszczyźnie.

Poprzez udział w wycieczce młodzież poznała tragizm niemieckich obozów koncentracyjnych na polskiej ziemi. Drugi wymiar to historyczne zabytki pokazujące świetność naszego państwa.

Opiekę nad młodzieżą w czasie wycieczki pełnili wychowawcy: Ela Kordecka i Lucyna Prokop.

Autor tekstu i zdjęć: Lucyna Prokop i Ela Kordecka