„Turystyka na Mierzei Wiślanej” – zakończenie obozu

          Nowy tydzień rozpoczęliśmy od kontynuacji zwiedzania Elbląskiej Starówki. Na pierwszym miejscu była Katedra Elbląska pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Obiekt sakralny, po którym po wojnie pozostały jedynie niebezpiecznie rozchylające się mury. Mozolnie odbudowywany i restaurowany stanowi dziś perełkę architektoniczną Elbląga i posiada najwyższą spośród wszystkich kościołów po prawej stronie Wisły wieżę. I jedynie surowe białe wnętrze przypomina o jego tragicznych losach. Spacerowaliśmy po nadbrzeżnym Bulwarze Zygmunta Augusta oraz obejrzeliśmy ocalałą z wojennej pożogi Bramę Targową i pomnik piekarczyka wraz z związaną z nim legendą..

W dalszej kolejności młodzież świętokrzyskich jednostek OHP zwiedzała atrakcje Mierzei Wiślanej. W tym dniu znów sporo chodziliśmy pieszo.

W pierwszej kolejności niezwykły obiekt. To w zasadzie już ukończony Przekop Mierzei Wiślanej w miejscowości Nowy Świat. Przejechaliśmy nowiutkimi uliczkami wzdłuż całego przekopu od Zalewu Wiślanego po wybrzeże Bałtyku. To bardzo nowoczesna konstrukcja umożliwiająca wpływanie statków do Elbląga bezpośrednio z Bałtyku, a jednocześnie w żaden sposób nie utrudniająca mieszkańcom i turystom przejazdu wzdłuż półwyspu. Specyfika tego obiektu spowodowała, że naciski turystów na budowniczych wymusiły usypanie dla nich specjalnych trybun widokowych na kanał i śluzy. Inwestycja zostanie uroczyście otwarta przez władze Rzeczypospolitej w symbolicznym dniu 17 września br.

W dalszej kolejności był najniższy punkt depresyjny w Polsce oraz Holenderski dom podcieniowy. Godzinkę na zakup pamiątek spędziliśmy w Krynicy Morskiej, a później w Mikoszewie mogliśmy zobaczyć ujście Wisły do morza. Wśród malowniczych form przyrody ta i tak już obszerna masa wody rozszerzała się jakby w nieskończoność.

Natomiast wieczorem… była zbiórka, wyróżnienia wszystkich uczestników obozu Listem Pochwalnym do Rodziców i dyrektorów szkół oraz dyskoteka kończąca obóz. Wszyscy świetnie się bawili.

Żal wyjeżdżać, oby więcej takich obozów – chórem powtarzali niemal wszyscy uczestnicy.

Droga młodzieży.

Składam Wam serdeczne podziękowania za niezwykłe zdyscyplinowanie, kulturę osobistą, duże zaangażowanie w realizowany program oraz nieustającą radość życia, którą na każdym kroku prezentowaliście. 30. sierpnia wracamy w Nasze Świętokrzyskie, jednak wspomnienia z wspólnego pobytu na obozie wyjazdowym w ramach „Aktywnego Wypoczynku z OHP 2022” na długo pozostaną w naszej pamięci.

Niniejszym chcę również serdecznie podziękować Kierownikowi Domów Studenckich w Elblągu Panu Jackowi Wojtasikowi, jak również całemu personelowi akademika  za niezwykle ciepłe i serdeczne przyjęcie. Byli gotowi niemal „nieba nam przychylić”, byśmy się czuli lepiej niż w domu.

Bardzo dziękuję Panu Romanowi Brzeskiemu, naszemu codziennemu przewodnikowi turystycznemu za przygotowanie propozycji i prowadzenie nas po tak ciekawych trasach zwiedzania.

Swoje podziękowania składam także Panu Sylwestrowi Okońskiemu za bardzo komfortową i profesjonalną obsługę transportową.

 

Z hufieckim pozdrowieniem,

 

  Komendant

 13-3 Hufca Pracy Kielce

  mgr inż. Jacek Klamka