Świętujemy 64 rocznicę utworzenia Ochotniczych Hufców Pracy

                          Dziś obchodzimy 64 rocznicę powstania Ochotniczych Hufców Pracy. Organizacja została utworzona 13 czerwca 1958 uchwałą Rady Ministrów nr 201/58[1] jako następczyni rozwiązanej w 1955 roku Powszechnej Organizacji „Służba Polsce” (SP). Za główne zadanie OHP uznano niesienie pomocy w rozwoju gospodarki narodowej oraz stworzenie młodzieży możliwości zdobywania podstawowych wiadomości zawodowych. OHP nie jest i nie było organizacją, która można porównać do innych. W swoich początkach OHP nawiązywało do Junackich Hufców Pracy, a następnie zmieniło się i dostosowało do aktualnych potrzeb. Przemiany w OHP zawsze wprowadzały ciekawe rozwiązania. Zmieniali się junacy i uczestnicy, którzy otrzymali naukę, wychowanie i pracę. Byli tu również żołnierze w ramach Oddziałów Obrony Cywilnej, pracujący na rzecz przedsiębiorstw uczyli się zawodu i zaliczali służbę wojskową. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, młodzież szkół ponadpodstawowych i studenci w ramach Wakacyjnych Hufców Pracy pracowała we wszystkich dziedzinach gospodarki w kraju i za jego granicami, realizując ówczesne hasło „Wakacje za własne zarobione pieniądze”. Po zmianie ustroju w Polsce, OHP weszły w okres nowych zadań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu młodzieży i docieranie z ofertą do wszystkich potrzebujących pomocy w zakresie przygotowania do wejścia na rynek pracy.

Od początku istnienia hufców aż do upadku systemu socjalistycznego w Polsce w 1989 w organizacji tej znaczny swój udział miały struktury zmilitaryzowane oraz Obrona Cywilna. Po roku 1989 struktury te, wraz z zawodowymi wojskowymi, zostały z hufców wyprowadzone. Przemiany organizacyjne w OHP przeprowadzono w oparciu o stosowne ustawy – z 7 września 1991 o systemie oświaty oraz z 16 października 1991 o zatrudnieniu i bezrobociu – i wydane na ich podstawie rozporządzenie Rady Ministrów z 8 września 1992 w sprawie zasad funkcjonowania hufców. Kolejne rozporządzenia zostały wprowadzone 23 maja 1995, 11 lipca 2000, 30 grudnia 2004 i 22 lipca 2011.

Środki UE z Europejskiego Funduszu Społecznego stworzyły możliwości szerokiej oferty. OHP nadal wspiera młodzież w zakresie nauki zawodu i wychowania w ramach Hufców Pracy, Środowiskowych Hufców Pracy, Ośrodków Kształcenia i Wychowania oraz Centrów Kształcenia i Wychowania OHP.

 

Nadal kontynuujemy naszą misję.

Życzymy wszystkim byłym i obecnym pracownikom Ochotniczych Hufców Pracy wszelkiej pomyślności i sukcesów.