13 KWIETNIA OBCHODZIMY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

           Święto i sam  dzień  związany jest z dwoma historycznymi wydarzeniami. Dokładnie 13  kwietnia 1943 roku  hitlerowskie  Niemcy, opublikowały informację o odkryciu w lesie pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Natomiast 47 lat później tj. 13 kwietnia 1990 roku ZSRR oficjalnie przyznał się do tej zbrodni i przekazał stronie polskiej listy przewozowe NKWD z obozów jenieckich w Kozielsku i Ostaszkowie i spis jeńców obozu w Starobielsku.

 

W Polsce oficjalne upamiętnienie tego mordu stało się możliwe dopiero po upadku komunizmu. Tak samo było w naszym mieście. W 1990 roku z inicjatywy środowiska żołnierzy AK i członków  Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego na cmentarzu partyzanckim, odsłonięto Pomnik Katyński. Na monumencie zostały wyryte nazwiska 184 zamordowanych przez sowietów osób związanych z ziemią świętokrzyską.

 

Innym ważnym miejscem na mapie Kielc, upamiętniającym tamtą zbrodnię jest skwer Pamięci Ofiar Katynia przy ul. Krakowskiej. W kwietniu 2014 r. odsłonięto Kamienny Krąg Pamięci składający się z 16 głazów – symbolizujących naszych rodaków pomordowanych na wschodzie.

 

 

W dniu 13 kwietnia 2021 r kadra wychowawcza 13 – 3 HP, wspólnie z uczestnikiem Jakubem Chmielewskim, uczciła pamięć oficerów z obozów Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa  pomordowanych w miejscach sowieckiej kaźni, zapalając znicze pod wspomnianymi pomnikami.

           

Autor tekstu – Szymon Szarek

Autorzy zdjęć – Szymon Szarek, Monika Wawrzeńczyk