ŚWIĘTOKRZYSKA WK OHP W KIELCACH UCZCIŁA PAMIĘĆ „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

1 marca w całym kraju obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Świętokrzyska WK OHP w Kielcach wraz ze swoimi jednostkami czynnie włączyła się w obchody tego święta.

W Kielcach uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych otworzył Pan Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, witając serdecznie zgromadzonych a w szczególności licznie przybyłą młodzież. Następnie przemówienie wygłosiła Pani Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski. Z Instytutu Pamięci Narodowej mowę wygłosił dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki. Następnie modlitwę w intencji ofiar stalinowskich zbrodni poprowadził Ks. Dyrektor Jacek Kopeć. Po zakończeniu przemówień w atmosferze zadumy, nastąpiło złożenie wieńców pod tablicą pamiątkową.

Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy uroczystości, w tym delegacja Świętokrzyskiej WK OHP w Kielcach na czele z Panem Jackiem Sabatem Wojewódzkim Komendantem ŚWK OHP w Kielcach udali się na „Kielecką łączkę” gdzie z zadumą zostały zapalone znicze na mogiłach zamordowanych przez sowiecki reżim. Wojewódzki Komendant złożył także wieńce pod pomnikami Armii Krajowej.

Tego dnia młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach wraz z wychowawcami uczestniczyła w niezwykłym koncercie „Moja Niepodległa”. Koncert dla młodzieży zorganizowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz III Liceum Ogólnokształcące w Kielcach. Niezwykły, poruszający klimat koncertu wokalno-instrumentalnego był uzupełniany zdjęciami, krótkimi filmami, symbolami Polski Walczącej.

W Pińczowie młodzież z 13-7 Hufca Pracy wykonała w Internacie gazetkę okolicznościową, a następnie uczestniczyła w prelekcji historycznej. Młodzież została zapoznana z tradycją tego święta oraz z polskim powojennym podziemiem niepodległościowym i antykomunistycznym, stawiającym opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.

W obchody tego ważnego dnia włączyli się także uczestnicy ze Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie.

Uczestnicy wykonali wystrój świetlicy oraz gazetkę okolicznościową. Wychowawca Habel Jan przeprowadził pogadankę Żołnierze Wyklęci – przywróćmy ich pamięci, w której aktywnie wzięli udział uczestnicy wykazując się dużą wiedzą na temat powojennych losów Polski. Na koniec wyświetlono telewizyjny spektakl Śmierć Witolda Pileckiego poświęcony powojennym dziejom rotmistrza Witolda Pileckiego aż do jego egzekucji w 1948 roku.

W Końskich w spotkaniu patriotycznym, z honorowym udziałem żołnierzy Armii Krajowej, obok przedstawicieli władz samorządowych i delegacji szkół, udział wzięła delegacja uczestników 13-5 Hufca Pracy w Końskich z panią Komendant Moniką Jedynak i wychowawcą panią Elżbietą Szewczuk.

Po uroczystej gali, delegacja Hufca złożyła wiązankę pod pamiątkową tablicą umieszczoną na budynku byłego Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy 1 Maja w Końskich, który był miejscem kaźni i morderstw dokonanych w latach 1945-1956 na polskich patriotach.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca, ponieważ właśnie tego dnia, w 1951 roku, w warszawskim więzieniu UB, stracono siedmiu przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki z sowiecką okupacją.

 

Fot. 1. Pan Jacek Sabat – Wojewódzki Komendant Świętokrzyskiej WK OHP w Kielcach składa wieniec pod pomnikiem Armii Krajowej

 

Fot. 2-3. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w 13-1 ŚHP w Jędrzejowie

 

Fot. 4. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pińczowie

 

Fot. 5. Delegacja 13-5 Hufca Pracy w Końskich

 

Fot. 6-7. Młodzież z OSiW w Starachowicach przed koncertem w KCK

 

Autor tekstu: Jakub Zaczkiewicz

Autor zdjęć: Kadra ŚWK OHP