W dniu 15 czerwca br. 13-3 HP Kielce nasz uczestnik, jednocześnie członek koła strzeleckiego – Piotr Gębski z własnej inicjatywy zaproponował zamieszczenie na stronie OHP autorski artykuł o zawodzie atrakcyjnym dla młodzieży „żołnierz”.
A oto materiał opracowany przez Piotra:
Zostań Żołnierzem
Służ Ojczyźnie
Kim jest żołnierz?
Żołnierz – osoba służąca na stałe lub tymczasowo w narodowych siłach zbrojnych danego kraju. Jego głównym zadaniem jest bronienie jego terytorium oraz udział w akcjach zbrojnych poza jego granicami jeśli pozostaje on w stanie wojny z innym państwem. W dzisiejszych czasach żołnierze biorą udział w działaniach militarnych o charakterze pokojowym. Są to interwencje najczęściej organizowane przez ONZ, zwłaszcza w sytuacjach kiedy działania jakiegoś kraju lub części jego obywateli mogą zakłócić międzynarodowy pokój. Wojsko jest zaliczane do grupy służb publicznych.
Żołnierz tak jak i każdy inny musi przejść szkolenia do tego zawodu. Początkujący żołnierz musi zapoznać się z bronią palną, materiałami wybuchowymi, pojazdami pancernymi i z wieloma innymi rzeczami. Młody żołnierz musi nauczyć się przyjmować odpowiednią postawę strzelecką, która jest inna przy strzelaniu z karabinu, z pistoletu i z pozycji leżącej.
Mundur żołnierza to:
-hełm/beret
-wysokie czarne buty
-spodnie typowo wojskowe
-płaszcz typowo wojskowy
-ładownica na magazynki zmienne
Wyszkoleni żołnierze wyjeżdżają na różne zagraniczne misje wskazane choćby na tej mapie:
Tradycją jest, że wracający z misji żołnierze przywożą ze sobą różne pamiątki (np. z Izraela siedmioramienny świecznik).
Żołnierze, jak inni mundurowi mają swoje stopnie:
szeregowy, starszy szeregowy, kapral, starszy kapral, plutonowy, sierżant, starszy sierżant, sierżant sztabowy, starszy sierżant sztabowy, młodszy chorąży, chorąży, starszy chorąży, młodszy chorąży sztabowy, chorąży sztabowy, starszy chorąży sztabowy, podporucznik, porucznik, kapitan, major, podpułkownik, pułkownik, generał brygady, generał dywizji, generał broni, generał, Marszałek Polski. Stopnie na mundurze są mało widoczne, by potencjalny przeciwnik nie mógł rozpoznać rangi żołnierza.
Podczas szkoleń używa się tzw. ćwiczebnych egzemplarzy broni.
Żołnierze oprócz umiejętności celnego strzelania są też szkoleni w dowolnej sztuce walki np. karate, by pokonać potencjalnego przeciwnika bez korzystania z broni palnej lub broni białej.
W czasie pokoju żołnierze nie tylko wyjeżdżają na różne zagraniczne misje, ale również pomagają ludziom:
– w trakcie epidemii,
– podczas zaistniałych katastrof,
– podczas klęsk żywiołowych (powodzie, trzęsienia ziemi, pożary, huragany, itd.),
– podczas ataków terrorystycznych,
– podczas stanu kryzysowego, itd.
Jeśli chcesz zostać żołnierzem musisz spełniać te 5 warunków, które są wymagane:
– obywatelstwo polskie,
– zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej,
– wiek co najmniej 18 lat,
– niekaralność,
– odpowiednie wykształcenie.
Dziękuję za uwagę.
Autor pracy: Piotr Gębski