UCZESTNICY 13-3 HUFCA PRACY W KIELCACH Z WIZYTĄ W „PRZYSTANKU HISTORIA”

 

„Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba” INKA.

Uczestnicy 13-3 Hufca Pracy w Kielcach, klasa I Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach wraz z wychowawcami w dniu 21.02.2017 roku wzięli udział w wystawie poświęconej Danucie Siedzikównie pseudonim „Inka” eksponowanej przez IPN w ramach „Przystanku Historia”. Pretekstem do odwiedzenia IPN przez młodzież jest zbliżający się 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W czasie spotkania historię sanitariuszki przekazał pracownik IPN, który przybliżył nam tło historyczne oraz wydarzenia jakie miały miejsce w Polsce, a na które to lata przypada życie Danuty Siedzikówny. Ekspozycja ukazuje życiorys młodej sanitariuszki, losy jej rodziny i wydarzenia, które ukształtowały jej charakter. Młoda Polka okazała się niezłomna, do końca wierna swoim ideałom. Obraz bohaterstwa „Inki”, „Zagończyka”, młodego pokolenia, młodzież mogła zgłębić dzięki projekcji teatru telewizji „Inka 1946” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz. To sztuka o niezwykłej postaci, zapomnianej i niedocenionej. Młodzież z wielkim zainteresowaniem i przejęciem oglądała losy niemalże ich rówieśniczki. Miała być zapomniana, zakopana pod chodnikiem cmentarnym jak zbrodniarka, jej szczątki zostały odnalezione po latach. Godny pogrzeb sanitariuszki odbył się 28 sierpnia 2016 roku, 70 lat po jej śmierci. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, 11 listopada 2006 roku przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie o mianowaniu Danuty Siedzikówny na pierwszy stopień oficerski.

Historię Żołnierzy Wyklętych warto przypominać i kultywować zwłaszcza wśród młodzieży. Z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie klasy I ZSPS, których patronką szkoły jest Danuta Siedzikówna, jednocześnie uczestnicy 13-3 Hufca Pracy w Kielcach, uczcili pamięć bohaterki poprzez aktywne uczestnictwo oraz refleksje jakie nastąpiły po obejrzeniu ekranizacji. Po spotkaniu młodzież wyraziła chęć udziału w kolejnych przedsięwzięciach, wystawach czy warsztatach mających na celu przywracanie pamięci „ludziom w historii”.

Pracownicy Przystanku Historia w Kielcach z wielką pasją i w przystępny sposób przybliżyli nam choć ułamek historii naszego kraju, po więcej zachęcamy do odwiedzania oddziału IPN w Kielcach mieszczącego się przy ulicy Warszawskiej 5. Każdy kto chciałby zgłębić wiedzę historyczną, poznać fakty nowe dotąd nieznane ma szansę, wstęp do „Przystanku Historia”, wykłady, seanse, warsztaty są bezpłatne.

 

Fot. 1. Uczestnicy 13-3 Hufca Pracy w Kielcach, uczniowie klasy I Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach z wychowawcami w podczas wizyty w Instytucie Pamięci Narodowej w Kielcach

 

Fot. 2-5. Fotorelacja z wystawy w Instytucie Pamięci Narodowej pt. „ Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946

 

Fot. 6. Uczestnicy podczas oglądania wystawy

 

Fot. 7. Młodzież w trakcie ekranizacji teatru telewizji „Inka 1946”

 

Autor tekstu i zdjęć: Agnieszka Kurek-Bzymek, Agnieszka Stanek