13-4 HP Sandomierz pamięta o Żołnierzach Wyklętych !

             Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony przez Sejm RP jako oddanie hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. To oni po II wojnie przeciwstawili się  narzuconej władzy komunistycznej i poświęcili swoje życie dla obrony i niepodległości naszego kraju.

            Sandomierz ma swojego bohatera „wyklętego”. To ppłk Antonii Wiktorowski „Kruk” – Żołnierz Wyklęty pochodzący z okolic Staszowa .Brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, a następnie zaangażował się w działalność niepodległościową na ziemi staszowskiej oraz sandomierskiej. Zorganizował własną strukturę o kryptonimie „Piast”, która połączyła się ze Związkiem Walki Zbrojnej. W 1944 roku został dowódcą 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz komendantem Obwodu AK Sandomierz.

            Swoich żołnierzy poprowadził na pomoc walczącej Warszawie. Gdy w Wielkanoc 1 kwietnia 1945r. przebywał w rodzinnym domu, został aresztowany przez Gminny Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Staszowie. Został oskarżony o współpracę z Niemcami. Następnie przewieziony do Sandomierza.

Był przesłuchiwany przez NKWD w Kielcach. Według oficjalnych informacji zmarł na początku czerwca 1945 roku w mokotowskim więzieniu. Do dziś nie wiadomo, gdzie komuniści zakopali jego ciało.

             13-4 HP Sandomierz pamięta o naszym bohaterze, dlatego hufcowa młodzież wraz z kadrą wychowawczą dnia 1 marca poświeciła swój czas na wykonanie pięknej prezentacji w formie gazetki ściennej a także o godz.12.00 uczestniczyła w uroczystościach na Cmentarzu Katedralnym przy mogile ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”. Wspominano „Wyklętych”-złożono kwiaty i znicze a także odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Co najważniejsze prowadzący uroczystość zwrócili się szczególnie do młodzieży, biorącej udział w obchodach tymi słowami , które zapadły w naszej pamięci: „Droga młodzieży cieszę się, że tu jesteście, bo każdy naród i każde młode pokolenie musi mieć wzorce. Wzorce, które są godne naśladowania. Majorze Wiktorowski, Żołnierze Wyklęci z Sandomierszczyzny oraz całej Polski cześć waszej pamięci.” Uroczystość zakończono utworem „Cisza”.

Fot.1. Gazetka ścienna upamiętniająca „Żołnierzy Wyklętych”

  Fot.2-5. Uroczystości na Cmentarzu Katedralnym ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”

Autor tekstu: Magdalena Targowska

Autor zdjęć: Monika Kozakiewicz