OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ŚWK OHP

• STARACHOWICE

W dniu 11 listopada br. miały miejsce  obchody 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program rozpoczęła Msza Święta za Ojczyznę w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Na uroczystościach OSiW OHP reprezentowała delegacja młodzieży i kadry pedagogicznej z kierownik panią Agnieszką Kuś. Msza święta celebrowana za ojczyznę zgromadziła w kościele władze miasta i powiatu, kombatantów, przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, placówek oświatowych oraz wielu starachowiczan chcących wyrazić wdzięczność za wolność państwa odzyskaną 100 lat temu. Podczas homilii  ksiądz kanonik dr. Tadeusz Czyż podkreślił znaczenie słów umieszczanych na  narodowych sztandarach „Bóg, Honor, Ojczyzna” – jako te, które doprowadziły naszych przodków do wolności po 123 latach zaborów. Nawoływał do zgromadzonych, do rządzących, do wszystkich obywateli naszego państwa, aby słowa te służyły jako motto dla żyjących współcześnie i aby barwy biało czerwone nigdy w naszym kraju nie zastały zamienione na inne kolory nawet w przestrzeni kulturowej. Nawiązywał także do naszych narodowych bohaterów, tych znanych i nieznanych, którzy często w bardzo młodym wieku walczyli i ginęli za ojczyznę – cytując słowa znanych patriotycznych pieśni: „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie” i „Na stos rzuciliśmy, nasz życia los na stos na stos”.

Po mszy świętej pod Pomnikiem Niepodległości miał miejsce honorowy start do Biegu Stulecia, poprzedzony wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego oraz wypuszczeniem w powietrze setek balonów o biało czerwonych barwach. Następnie głos zabrali: poseł na Sejm RP pan Krzysztof Lipiec, Starosta starachowicki pani Danuta Krępa i Prezydent miasta pan Marek Materek. Zostały odczytane listy do mieszkańców powiatu starachowickiego od Premier pani Beaty Szydło i Marszałka Senatu pana Andrzeja Karczewskiego zawierające niepodległościowe przesłanie i życzenia. Po złożeniu pod pomnikiem kwiatów przez delegacje, punktualnie o godzinie 12-stej wszyscy zgromadzeni na uroczystości ponownie odśpiewali narodowy hymn.

Radosne Święto Niepodległości w Starachowicach zakończył koncert w SCK „Śpiewamy i Tańczymy dla Niepodległej” oraz seans filmowy.

 

Autor tekstu: Maciej Górski

Autorzy zdjęć: Patrycja Wiecha, Maciej Górski

 

• JĘDRZEJÓW

Uczestnicy 13-1 Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie wraz z komendantem hufca w dniu 11.11.2018 r.  wzięli udział w uroczystych obchodach 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Powiatowe obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny celebrowaną przez księdza biskupa Mariana Florczyka. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w pochodzie ulicami miasta pod Pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Młodzież ŚHP wystąpiła w mundurach historycznych z czasów Powstania Listopadowego oraz we współczesnych mundurach wojskowych, stanowiąc piękną oprawę uroczystości poprzez pełnienie warty honorowej przy pomniku i odbierając wiązanki kwiatów od poszczególnych delegacji.

W uroczystościach wzięli udział: Starosta jędrzejowski pan Edmund Kaczmarek z pracownikami, Burmistrz Miasta Jędrzejowa pan Marcin Piszczek z Radą Miasta, przedstawiciele instytucji państwowych, szkół, młodzież i mieszkańcy miasta i powiatu. Po przemówieniu Starosty i Apelu Poległych uczestnicy obchodów złożyli wiązanki kwiatów. O godz.1200 uczestnicy hufca wspólnie z obecnymi na uroczystości zaśpiewali hymn państwowy.  Po zakończeniu głównych uroczystości wszyscy obejrzeli inscenizację walk z okresu drugiej wojny światowej po czym udali się na wojskową grochówkę.

Autor tekstu: Bożena Kucybała

Autorzy zdjęć: Bożena Kucybała, Dawid Wojtasiak          

 

• KIELCE

11 listopada 2018 roku odbyły się w Kielcach uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Świętokrzyską Wojewódzką Komendę OHP w Kielcach reprezentował Pan Jacek Sabat Wojewódzki Komendant ŚWK OHP w Kielcach, Pan Krzysztof Randla Dyrektor Biura ŚWK OHP w Kielcach, Pan Dawid Tobiasz Dyrektor CEiPM w Kielcach, Pani Iwona Kusztal Specjalista ds. kontroli, pani Stanisława Uba Komendant 13-3 HP w Kielcach wraz z młodzieżą. Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na Plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich gdzie przy orkiestrze Straży Granicznej z Nowego Sącza tysiące kielczan odśpiewało HYMN POLSKI.  Przygotowana specjalnie na tą okoliczność stumetrowa biało-czerwona flaga symbolizowała stulecie niepodległości.

Główne kieleckie uroczystości świętowania wyjątkowego jubileuszu miały miejsce na Placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem meldunku dowódcy Garnizonu Kielce pułkownikowi Pawłowi Chabielskiemu. Następnie podniesiono flagę państwową, odśpiewano hymn państwowy, wypuszczono biało-czerwony dym, który przybierał kształt flagi. Następnie nastąpiła uroczysta zmiana wart. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie listów od najwyższych władz w państwie. pani Maria Zuba Poseł RP odczytała list pana Marka Kuchcińskiego Marszałka Sejmu, pani Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski odczytała list od pana Mateusza Morawieckiego Premiera RP. Odczytano również list od pana Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej.

Pani Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski mówiła o trudnej, ciernistej ale i pięknej przeszłości Polski. Przypomniała czas zaborów i drogę Polaków do niepodległości.  W 1918 roku po 123 latach niewoli i nieobecności Rzeczypospolitej Polski na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Polacy mimo nasilającej się rusyfikacji i germanizacji, represji politycznych, krwawych powstań narodowych, nigdy nie porzucili marzeń o niepodległości. W przemówieniu Pani Wojewoda przypomniała wielkich Polaków, którzy dążyli i przyczynili się do powrotu Polski na mapę świata. Pani Wojewoda wezwała do refleksji nad wspólnymi obowiązkami na rzecz naszego Kraju.

Po oficjalnych wystąpieniach wręczono medale okolicznościowe wybite w Mennicy Polskej na 100-lecie odzyskania niepodległości. Trafiły one do zasłużonych obywateli a także do instytucji państwowych. Podniosłą chwilą było odsłonięcie brązowych wieńców na pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego dokonali pani Agata Wojtyszek Wojewoda Świętokrzyski wraz z panem Wojciechem Lubawskim ustępującym Prezydentem Kielc. Następnie złożyli pierwsze podpisy w księdze pamiątkowej „100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI”, w której mogli wpisać się wszyscy uczestnicy jubileuszu. Podczas uroczystości przedstawiciele świętokrzyskich kombatantów przekazali przesłanie reprezentantom młodego pokolenia, prosząc by troszczyli się o ojczyznę i pamiętali o najważniejszych wartościach „Bogu, Honorze i Ojczyźnie”. Na zakończenie uroczystości delegacje w tym Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP w Kielcach, złożyły wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Autor tekstu i zdjęć: Dawid Tobiasz

 

• PIŃCZÓW

11 listopada 2018 roku, młodzież z 13-7 Hufca Pracy w Pińczowie wspólnie z wychowawcami panem Sylwestrem Walaskiem i panem Jerzym Łaganowskim, uczestniczyła w uroczystych obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 Listopada w Pińczowie rozpoczęto od Sesji Rady Miejskiej i Rady Powiatu Pińczowskiego podczas której wspólnie odśpiewano Hymn Polski, a następnie rozpoczęto część artystyczną. Dalsze uroczystości miały miejsce w Kościele pw. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie, gdzie dziekan dekanatu pińczowskiego ksiądz kanonik Jan Staworzyński celebrował nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie pochód prowadziła orkiestra szkolna. Poczty sztandarowe, samorządowcy, harcerze, delegacje działających w powiecie organizacji oraz mieszkańcy Pińczowa przemaszerowali na Plac Konstytucji 3 Maja. Po krótkich przemówieniach włodarzów miasta i powiatu oraz zaproszonych gości, delegacja z 13-7 Hufca Pracy w Pińczowie złożyła kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja, dając tym samym wyraz patriotyzmu i pamięci o Ojczyźnie.

Autor tekstu: Sylwester Walasek

Autor zdjęć: Jerzy Łaganowski

 

• SKARŻYSKO-KAMIENNA

11 listopada to data ważna dla każdego Polaka. W tym dniu 1918 roku Polska po latach zaborów odzyskała niepodległość. Tegoroczne obchody miały szczególny charakter, gdyż była to setna rocznica tego, jakże ważnego dla nas, wydarzenia.

W miejskich uroczystościach wzięła również udział reprezentacja skarżyskiego Hufca Pracy. Po Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, uczestnicy przeszli na Plac Solidarności, pod pomnik Bojowników o Niepodległość. Punktualnie o godzinie 12:00 wszyscy zgromadzeni, w tym 6-osobowa delegacja 13-1 Hufca Pracy w Skarżysku-Kamiennej, odśpiewali hymn Polski.  Było to włączenie się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”.

Po wysłuchaniu okolicznościowych przemówień starosty skarżyskiego pana Jerzego Żmijewskiego, posłanki na Sejm RP pani Marzeny Okły-Drewnowicz oraz Wicewojewody pana Andrzeja Bętkowskiego, delegacje przybyłe pod pomnik złożyły wiązanki i zapaliły znicze.

Hufiec Pracy w Skarżysku reprezentowała komendant pani Marzena Zajączkowska, wychowawca pan Ireneusz Kasprzyk oraz grupa młodzieży. Udział  w uroczystościach rocznicowych jest dla młodzieży ważnym elementem wychowania patriotycznego i przypomnieniem historii Polski.

 

Autor tekstu: Marzena Zajączkowska

Autor zdjęć: Zbigniew Biber

 

• KOŃSKIE

11 listopada br. w Końskich, przy Pomniku Wdzięczności odbyły się uroczystości upamiętniające 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym ważnym dniu  zebrały się władze samorządowe, poczty sztandarowe, delegacje poszczególnych instytucji, jak również uczestnicy 13-5 Hufca Pracy w Końskich z Komendant panią Moniką Jedynak i wychowawcą panią Renatą Pasieką-Szczerbińską.

Kilka słów do mieszkańców skierował Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – pan Krzysztof Obratański, mówiąc o zarysie historycznym i przyszłych pokoleniach, które powinny czerpać z dorobku poprzednich, jak i sięgać marzeniami w przyszłość. Podczas spotkania pod Pomnikiem  Wdzięczności członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaśpiewali pieśni patriotyczne. Do nieba puszczono symbolicznie gołąbka pokoju. O godzinie 12:00 został odśpiewany Hymn Narodowy przez wszystkich uczestników.

Po złożeniu wiązanek i kwiatów  uczestnicy uroczystości, na czele z Miejską Orkiestrą Dętą, przemaszerowali ulicami miasta do Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Święto Niepodległości każdego roku skłania nas do refleksji nad patriotyzmem, przypominając młodzieży o tym jak ważne są słowa: „Bóg. Honor. Ojczyzna”.

Fot. Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Końskich

 

Autorzy tekstu i zdjęć: Monika Jedynak, Renata Pasieka-Szczerbińska